18 Shtator 2019

Prodhuesit vendorë kanë avancuar dukshëm në kualitetin e produkteve

Pejë, 3 maj - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar një vizitë pune në kompaninë  “ELKOS Group”, ku është njoftuar me të arriturat e kësaj kompanie,  veçanërisht në prodhimtari.

Pas vizitës  që i bëri fabrikës së prodhimit “Egi Group”, si dhe disa reparteve si, ajo e prodhimit të qeseve të plastikës, të letrave të lagura, që funksionojnë në kuadër të kompanisë “Elkos Group”, kryeministri Haradinaj tha se kjo kompani  është storie e suksesit në Kosovë dhe më gjerë dhe se befasia e tij është se nuk ka shkuar në Elkos-ETC, që është rrjeti më i madh tregtar i Kosovës, por tek ajo që ka lindur nga ETC, pra, te prodhimi, i cili është një lajm i mirë për Kosovën.

Kryeministri Haradinaj tha se, nga vizita e tij në këtë ndërmarrje, ka parë një industri ushqimore shumë të madhe, me teknologji të avancuar, me lëndë të parë të garantuar.

"Nuk është e mundur që dikush ta sjellë një produkt në Kosovë me çmim të njëjtë me kualitet më të mirë se “Elkos Group", tha kryeministri Haradinaj, duke i përgëzuar dhe përmendur se aty ekzistojnë mbi  71 produkte të kësaj industrie ushqimore.

Kryeministri Haradinaj, po ashtu tha se, kjo ndërmarrje ka në përgatitje edhe një linjë të re të produkteve të mishit, të letrës së lagur, të plastikës, e cila riciklohet nga plastika e hedhur në Kosovë, duke e rikthyer në produkt.

"Ne kemi shumë sfida, si popull dhe ndoshta edhe si politikë, por është mirë të bëhen disa dallime. Të gjithë duhet t'i gëzohemi faktit, se ju punësoni mijëra njerëz", tha kryeministri Haradinaj, duke potencuar faktin se kjo kompani është edhe kontribuuesi më i madh i buxhetit, nga i cili burojnë edhe pagat e gjyqtarëve, policëve, zjarrfikësve, etj.

Kryeministri Haradinaj tha se është ndarë i kënaqur, pasi që ka parë prodhim, një dimension tjetër të kësaj ndërmarrjeje.

Ramiz Kelmendi, drejtor i kompanisë “Elkos Group” falënderoi kryeministrin Haradinaj për vizitën që i bëri fabrikës së prodhimit “Egi Group”, që funksionon në kuadër të rrjetit të kompanisë “Elkos”, duke thënë se ajo është një prej industrive më të mëdha ushqimore, me makineri evropiane të prodhuesve të njohur, në mënyrë që prodhimi t’i përshtatet shijes dhe nevojave të konsumatorëve tanë dhe të jetë konkurrues me shtetet e rajonit.

Kjo vizitë është zhvilluar në kuadër të Vitit të Ekonomisë i shpallur nga Qeveria e Kosovës.

 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 shtator 2019 - Në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren të zhvillon punimet një punëtori nga Garda Kombëtare e Iowa në SHBA dhe Forcës të Sigurisë së Kosovës. (Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren, ora 8:00)

- Mbahet mbledhja e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Mamushës  ku do të takoj kryetarin e kësaj komune, Abdülhadi Krasniç , për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Objekti i komunës, ora 10:15)

- Fillon skema e re e projektit per fuqizimin e angazhimit të ndërtimit të pronësisë i financuar nga BE që synon të mbështesë punën e OJQ-së për një Kosovë të gjelbër. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Në kuadër të Javës për Zhvillim të Qëndrueshëm në Kosovë, Balkan Green Foundation dhe Instituti për Politika Zhvillimore organizojnë eventin që thekson të arriturat dhe ndikimin në komunitet nga projekti “Empower - Engage Build Ownership” i mbështetur nga Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë. (Amfiteatri i Sheshit Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Në faqen e KDI-së në Facebook, mbahet bashkëbisedimi LIVE për dialogun Kosovë-Serbi, me kandidaten për kryeministre znj.Vjosa Osmani nga Lidhja Demokratike e Kosovës. (KDI, ora 12:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e katërt në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatin për Kryeministër nga Koalicioni Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Partia Socialdemokratike. Ramush Haradinaj. (Lëvizjes FOL, ora 13:00)

- Mbahen ndeshjet e ligës së femrave dhe ligës së juniorëve në pingpong. (Ferizaj, ora 18:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me qytetarë të Prishtinës. (Hotel Sirius, ora 18:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, takohet me strukturat dhe qytetarët e Ferizajt. (Restaurant “Fitorja”. ora 18:00)

- Bëhet hapja e ekspozitës personale të piktorit Vehbi Murati, e titulluar “Një ditë e zakonshme shtatori”. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00) 

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me banorë te Malishevës së Gjilanit. (Fshati Malishevë, ora 20:00)

 - Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me banorë te Pozhoranit. Pozhoran, ora 21:00)