22 Janar 2019

Përshkallëzimi i luftës tregtare, rrezik i madh për ekonominë globale

Londër, 19 tetor - Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Tregtisë Roberto Azevedo paralajmëroi në Londër se përshkallëzimi i vazhdueshëm i luftës tregtare përbën një rrezik të madh për ekonominë botërore dhe se tregtia globale po përballet me një krizë.

Azevedo tha se ekonomistët e OBT-së kanë bërë vlerësimin e mundësisë së konflikteve tregtare, duke përfshirë ndikimin e mundshëm të një lufte tregtare në shkallë të gjerë.

Sipas këtyre vlerësimeve, nëse ka një ndalim të plotë të bashkëpunimit ndërkombëtar në fushën e tregtisë, rritja e tregtisë globale do të pakësohet deri në 17 %, kurse rritja globale e prodhimit të brendshëm bruto (PBB) do të ulet me 1.9 % dhe miliona veta do të mbeten të papunë.

Numri një i OBT-së u shpreh se bashkësia ndërkombëtare ka përgjegjësinë për të lehtësuar tensionet dhe duhet të angazhohet në më shumë dialog në kuadër të OBT-së, ose kjo organizatë duhet të gjejë zgjidhje për problemet brenda sistemit tregtar shumëpalësh.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 janar 2019 - Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Mbahet programi i seminarit përmbyllës i projektit të binjakëzimit “Përkrahja e mëtejme e arsimit në sigurinë  publike në Kosovë”. (Akademia e Kosovës për Siguri Publike në Vushtrri, ora 10:00)

- Punëtorët teknik te disa shkollave të Prishtinës protestojnë në shenjë pakënaqësie lidhur me mos rritjen e pagave si dhe neglizhenca e Komunës së Prishtinës për t'i kthyer këta punëtorë nën menaxhim të Komunës sipas ligjit mbi Kryeqytetin e Kosovës. (Para Komunës se Prishtinës, ora 11:00)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal mban mbledhjen e parë për ketë vit në të cilën do te shqyrtojë Projekt Statutin e Trepçes dhe Raportin e Panelit për zgjedhjen e Bordit të NP KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Mbahet debati me temën 'Pozita dhe problemet e komuniteteve jo-shumicë në Kosovë'. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Profesori në Universitetin e Kembrixhit, Marc Weller, do të mbajë ligjëratë për studentët e UBT-së me temë “Dialogu Kosovë - Serbi: Sfidat dhe rruga përpara”. (Kampusi i UBT-së, ora 16:00)

- Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova dhe Shefi i Zyrës Ndërlidhëse të Rumanisë, Daniel Onişor do të paraqesin prioritetet e Presidencës së Rumanisë të Këshillit të Bashkimit Evropian. (Restorant Rroni në Veternik, ora 18:00)