07 Korrik 2020

Papunësia në eurozonën në nivel të lartë rekord

Bruksel, 1 maj - Niveli i papunësisë në 16-të vendet në eurozonën gjatë muajit mars, arriti rekord 10 për qind, ndërsa më shumë se 100.000 njerëz, vetëm gjatë muajit të kaluar mbetën pa punë.

 

Këto janë të dhënat e fundit të Agjencisë evropiane për statistikë Eurostat.

Megjithatë, papunësia në eurogrupin në mars mbeti i njëjtë si gjatë muajit shkurt. Sipas të dhënave të Eurostat-it, Spanja ka rritur nivelin e papunësisë dhe arriti madje 19.1 për qind, ndërsa nga ana tjetër Latvia ka nivel rekord të papunësisë ose 22.3 për qind.

Për dallim nga këto dy vende, Gjermania përjetoi përparim në këtë fushë dhe e zvogëloi nivelin e papunësisë prej 7.4 në 7.3 për qind.

Po ashtu edhe inflacioni në prill arriti 1.5 për qind, për dallim nga muaji i kaluar kur arrinte 1.4 për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Korrik 2020

- Dr. Basri Sejdiu do të mbajë konferencë për media lidhur me vendimin e Bordit Drejtues për shkarkimin nga detyra e drejtorit të përgjithshëm të SHSKUK. (QKUK, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë Selim Selimi do të vizitoje Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj takim me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami me të cilën do të bisedoj lidhur me pagesën e pagave të  punëtorëve nga pakoja emergjente, tërheqjen e mjeteve për punëtorë nga fondi i kursimeve si dhe eliminimin e gabimeve teknikeve gjatë  aplikimit për pakon fiskale emergjente. (Kabineti i ministres Bajrami, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi pas takimit me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami do të mbaj konferencë për shtyp, ku do të ju njoftojë lidhur me këtë takim. (Zyret e Sindikatës në objektin e ish Gërmisë, ora 11:45)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flet nënkryetari Besnik Bislimi. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Me hapjen e ekspozitës multimediale në hapësirat e SENSE Qendrës në Pulë, Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë nisin kampanjën me titull: Srebrenica 25: Së bashku kundër virusit të mohimit në ditën kur në vitin 1995 ka rënë Srebrenica. (Transmetim direkt livestream http://srebrenica.sensecentar.org, ora 17:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Malësi e Vogël dhe Gexhë. (Objekti i Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Skender Kastrati” në fshatin Malësi e Vogël, ora 19:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Ratkoc, Dejnë, Vrajak dhe Bratotin. (Objekti i Shkollës  Fillore të Mesme të Ulët “4 Dëshmorët” në fshatin Ratkoc, ora 20:00)