02 Qershor 2020

OPEC diskuton sot për stabilizimin e tregut të naftës

Baku, 6 prill - Ministria e Energjisë së Azerbajxhanit ka njoftuar se takimi midis Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe OPEC-plus do të mbahet sot përmes video-konferencës.

Qëllimi i takimit në nivelin ministror do të jetë stabilizimi i tregut të naftës ku do të diskutohet mundësia e një deklarate të re të bashkëpunimit, tha ministria.

Takimi do të zhvillohet me ftesë të Arabisë Saudite pas bisedimeve me ndërmjetësim të presidentit amerikan, Donald Trump ndërmjet Arabisë Saudite dhe Rusisë.

Çmimet e naftës filluan të binin pasi Arabia Saudite dhe Rusia u ngatërruan në një luftë lidhur me prodhimin, ku të dyja vendet rritën prodhimin pas përfundimit të paktit midis OPEC-ut të udhëhequr nga sauditët dhe Rusisë.

Gjatë konferencës së OPEC-plus në Vjenë të Austrisë më 6 mars, Arabia Saudite dhe Rusia nuk arritën marrëveshje për thellimin e frenimit të nivelit të prodhimit të naftës të grupit për të zbutur ndikimin negativ të koronavirusit në dobësimin e kërkesës globale të naftës.

Pas konferencës të dyja vendet javën tjetër njoftuan se do të rrisin prodhimin e tyre të naftës së papërpunuar duke filluar nga prilli, duke shkaktuar luftë për hise më të madhe të tregut.

Megjithatë, çmimi i naftës së papërpunuar Brent u rrit në mbi 30 dollarë për fuçi pasi Trump njoftoi të enjten se kishte biseduar me udhëheqësit sauditë dhe rusë dhe pret që ata të ulin ndjeshëm nivelet e tyre të prodhimit të naftës.

"Sapo bisedova me mikun tim MBS (Princin e Kurorës) të Arabisë Saudite, i cili foli me presidentin rus Putin dhe unë pres dhe shpresoj se ata do të frenojnë afërsisht 10 milionë fuçi dhe në thelb ndoshta edhe më shumë, e cila, nëse ndodh, do të jetë madhështore për industrinë e naftës dhe gazit!", shkroi Trump në Twitter.

Ndërkohë, agjencia e lajmeve e Arabisë Saudite SPA raportoi të enjten se Mbretëria bën thirrje për një takim urgjent midis vendeve të OPEC-ut dhe OPEC-plus të udhëhequr nga Rusia për të arritur "një marrëveshje të drejtë" për të stabilizuar tregjet e naftës.

Arabia Saudite kërkon një takim për të mbështetur ekonominë globale në kushte të jashtëzakonshme dhe duke u nisur nga kërkesa e presidentit Trump për të balancuar tregjet.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Qershor 2020 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa e 61 deputetëve për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 10:00 - mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

- Lëvizja Vetëvendosje nisë mbledhjen e nënshkrimeve për peticion “Duam Zgjedhje” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Mbahet seanca e tretë e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Holli i Gjimnazit Natyror “Xhavit Ahmeti” në Gjilan, ora 10:00) 

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Dardania. (Lagja Dardania, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, C203, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës ku pas mbledhjes, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 16:30)