26 Shtator 2020

Një rritje e papritur e tregut të punës në Gjermani

Bon, 30 prill - Tregu i fortë i punës në Gjermani ka befasuar ekspertëtdhe politikanët. Sipas të dhënave të fundit të Zyrs federale të Punës,numri i të papunëve në muajin prill ra me 160.000,  në 3,4 milionëgjithsej.

Shefi i kësaj zyre, Frank-Jürgen Weise, foli në Nyremberg për një \"zhvillim të papritur në këtë fillim viti\".

Një nga arsyet për këtë tani janë programet konjukturore të qeverisë federale dhe bumi i arritur në disa sektorë.

Ministrja gjermane për Punë, Ursula  von der Leyen, e cilësoi tregun gjerman të punës si \"shkëmb në mes të dallgëve\".  

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2020

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet afër bankës "Pro Credit Bank". (Përballë rektoratit të UP-së, lagjia "Tre Sheshirat", ora 13:00)

- Platforma Bashkë-krijuese GërrGërr organizon ditën e dytë të programit, “Kuzhina Anasjelltas”. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)

- Mbahet nata e dytë e edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 18:30)