05 Gusht 2020

Ministri Zharku udhëtoi për në Munih të Gjermanisë

Prishtinë, 24 shkurt - Ministri i Tregtisë  dhe Industrisë, Lutfi Zharku, me bashkëpunëtorë,  udhëtoi sot për në Munih të Gjermanisë, ku do të marrë pjesë në konferencën për promovimin e investimeve, që do të mbahet më 25 shkurt 2010.

Konferenca është organizuar nga Agjencia për Promovimin e Investimeve, respektivisht nga Zyra për promovimin e investimeve në Vjenë dhe në bashkëpunim me  Odën e Industrisë dhe Tregtisë së Munihut.

Në  konferencë, përveç ministrit Zharku, do të raportojnë për klimën dhe mundësitë për investime në Kosovë edhe zyrtarë të lartë të Qeverisë së Kosovës, zyrtarë të Agjencisë për Promovimin e Investimeve në Kosovë, përfaqësues të Odës Ekonomike të Kosovës dhe përfaqësues të Odës së Industrisë dhe Tregtisë së Munihut. Po ashtu edhe përfaqësuesit e kompanive gjermane të cilët kanë investuar në Kosovë do të raportojnë për përvojat e tyre në Kosovë.

Interesim për të marrë pjesë në këtë konferencë kanë shprehur më shumë se 100 kompani gjermane të sektorëve të ndryshëm, të gatshme për t’u njohur me mundësitë që ofron Kosova për investitorët e jashtëm.

Konferenca mbahet në vazhdën e konferencave të planifikuara për këtë vit nga Agjencia për Promovimin e Investimeve në Kosovë, e që është një mundësi e mirë për ta paraqitur klimën e favorshme dhe joshjen e investitorëve për investime në Kosovë.Your browser may not support display of this image.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Gusht 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës, Ministria e Drejtësisë dhe USAID-Programi për Drejtësi Komerciale do të mbajë forum virtual me temë 'Ekonomia gjatë pandemisë COVID-19. Si do të ndihmojë Gjykata Komerciale?'. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit voton raportin vjetor të Akademisë së Drejtësisë, Agjencisë Kundër Korrupsionit dhe Komisionit Qendror të Zgjedhjeve si dhe diskuton lidhur me Raportin e Punës së Këshillit Gjyqësor dhe të Këshillit Prokurial të Kosovës. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Grupi i Aktorëve të Prishtinës mban konferencën për media e cila organizohet me rastin e adresimit të kërkesës se aktoreve në Drejtorinë e Kulturës në Komunën  e Prishtinës, për krijimin e trupës artistike të Teatrit të qytetit në Prishtinë. (Para Komunes te Prishtines, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton planin e punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do t’i vizitojë punimet në hekurudhën e Kosovës, linjën 10, në stacionin hekurudhor në Miradi. (Miradi, ora 10:30 - Nisja për media nga parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)