18 Shtator 2019

Mbahet Samiti ekonomiko-tregtar Kinë-Europë

Paris, 5 prill - Samiti për marrëdhëniet ekonomiko-tregtare midis Kinës e Europës u mbajt dje në Paris.

Studiuesit dhe specialistët kinezë e francezë zhvilluan bisedimet mbi lidhjen e strategjive midis Kinës dhe Europës, bashkëpunimin ekonomiko-tregtar, marrëdhëniet midis BE-së e Kinës etj.

Zv-këshilltari i Qendrës së Shkëmbimeve Ekonomike të Kinës, si dhe ish-zv.ministri kinez i Tregtisë Wei Jianguo u shpreh se BE-ja ka qenë partnerja më e madhe tregtare e Kinës në 14 vitet e fundit dhe Kina është renditur si partnerja e dytë më e madhe tregtare e BE-së në vitet e fundit.

Marrëdhëniet midis dy palëve zhvillohen me shpejtësi dhe pritet që sfera e bashkëpunimit të zgjerohet më tej. Dy palët do të bashkëpunojnë më tej në fushat e reformës në Organizatën Botërore Tregtare, të kundërshtimit të proteksionizmit etj.

Drejtori i Institutit të Marrëdhënieve Ndërkombëtare dhe të Strategjive të Francës Pascal Bonifas tha se tregu i Kinës është më i hapur ndaj Francës dhe Europës dhe se kjo e fundit duhet të forcojë dialogun me Kinën në fushën ekonomiko-tregtare.

Ai shtoi se dy palët duhet të punojnë së bashku për mbrojtjen e sistemit shumëpalësh të tregtisë dhe për realizimin e sukseseve të përbashkëta me interes reciprok.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 shtator 2019 - Në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren të zhvillon punimet një punëtori nga Garda Kombëtare e Iowa në SHBA dhe Forcës të Sigurisë së Kosovës. (Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren, ora 8:00)

- Mbahet mbledhja e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Mamushës  ku do të takoj kryetarin e kësaj komune, Abdülhadi Krasniç , për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Objekti i komunës, ora 10:15)

- Fillon skema e re e projektit per fuqizimin e angazhimit të ndërtimit të pronësisë i financuar nga BE që synon të mbështesë punën e OJQ-së për një Kosovë të gjelbër. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Në kuadër të Javës për Zhvillim të Qëndrueshëm në Kosovë, Balkan Green Foundation dhe Instituti për Politika Zhvillimore organizojnë eventin që thekson të arriturat dhe ndikimin në komunitet nga projekti “Empower - Engage Build Ownership” i mbështetur nga Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë. (Amfiteatri i Sheshit Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Në faqen e KDI-së në Facebook, mbahet bashkëbisedimi LIVE për dialogun Kosovë-Serbi, me kandidaten për kryeministre znj.Vjosa Osmani nga Lidhja Demokratike e Kosovës. (KDI, ora 12:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e katërt në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatin për Kryeministër nga Koalicioni Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Partia Socialdemokratike. Ramush Haradinaj. (Lëvizjes FOL, ora 13:00)

- Mbahen ndeshjet e ligës së femrave dhe ligës së juniorëve në pingpong. (Ferizaj, ora 18:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me qytetarë të Prishtinës. (Hotel Sirius, ora 18:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, takohet me strukturat dhe qytetarët e Ferizajt. (Restaurant “Fitorja”. ora 18:00)

- Bëhet hapja e ekspozitës personale të piktorit Vehbi Murati, e titulluar “Një ditë e zakonshme shtatori”. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00) 

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me banorë te Malishevës së Gjilanit. (Fshati Malishevë, ora 20:00)

 - Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me banorë te Pozhoranit. Pozhoran, ora 21:00)