30 Mars 2020

Kryetari Latifi interesohet për gjendjen e furnizimeve me artikujt themelorë

Prishtinë, 18 mars - Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, i shoqëruar edhe nga Komandantin e Stacionit Policor në Rahovec, Fazli Morina, drejtorin e Inspektoratit komunal Besnik Hotin dhe drejtorin për Mbrojtje dhe Shpëtim Hasan Përboqin, kanë vizituar sot Qendrat Tregtare: QTX dhe Super Viva në Xërxë, ETC-në, Super Viva dhe Viva Fresh Store në Rahovec, për t’u interesuar në lidhje me menaxhimin dhe mbarëvajtjen e masave mbrojtëse të punonjësve si dhe mbi gjendjen e furnizimeve me artikujt themelorë.

Me këtë rast, kryetari Latifi i ka falënderuar të gjitha bizneset për bashkëpunimin e tyre në menaxhimin e kësaj situate dhe i lus që të respektojnë vendimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës për mos rritjen e çmimeve të produkteve, pa pasur nevojë të marrin masa ndëshkuese nga Inspektorati komunal të cilët do të jenë vazhdimisht në terren për të përcjellur situatën.

“Në situatën ku jemi, nga menaxherët e këtyre bizneseve kërkova që në rast të shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme t’i bashkohen Shtabit të Posaçëm Emergjent në Komunën e Rahovecit, në mënyrë që të gjithë së bashku dhe me solidaritet e bashkëpunim t’ju dalim në ndihmë edhe familjeve në nevojë për furnizimin e tyre me artikuj themelorë.

Gjithashtu, Inspektorati Komunal po vazhdon me vizitat në qendrat tregtare, biznese për të verifikuar nëse ka rritje artificiale të çmimeve. Deri më tani Inspektorati nuk ka hasur në raste të tilla por që inspektimet do të vazhdojnë edhe ditëve në vijim”, është shprehur kryetari Latifi.

Apelohen qytetarët që në raste kur hasin në ngritje artificiale të çmimeve të kontaktojnë në linjat e ATK-së :☎´¸080080800.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 mars 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media lidhur me propozimin për mbështetjen e sektorit privat pas përhapjes së pandemisë COVID-19. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e rregullt të Kuvendit Komunal. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovecit, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë "AKB reagon ndaj Propozimit të Pakos së Qeverisë për mbështetjen e bizneseve". (Zyret e AKB-ës, ora 12:00)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë dhe njëkohësisht koordinator i shtabit emergjent, Visar Shehu, dhe drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari mbajn konferencë për media lidhur me masat e ndërmarra nga Komuna e Prizrenit kundër pandemisë COVID-19. (Shtëpinë e Bardhë ora 14:00)

 

- Nataliya Apostolova, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë në prani të Kryeministrit në detyrë, Albin Kurti dhe Ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia do të nënshkruajë sot një kontratë me vlerë 5 milionë euro për nevoja të menjëhershme të Kosovës për luftimin e pandemisë COVID-19. (Ceremonia e sotshme e nënshkrimit do të transmetohet drejtpërdrejt në Facebook përmes faqes së BE-së në Kosovë @EuropeanUnionInKosovo, ora 17:00)