03 Qershor 2020

Kryeministri Kurti kërkon koordinim të prodhuesve dhe tregtarëve shqiptarë

Prishtinë, 3 mars - Kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti, sot pati një takim shumë të ngrohtë me një delegacion të përbërë nga anëtarë të Odës Ekonomike të Maqedonisë Veri- Perëndimore dhe Odës së Afarizmit të Kosovës.

Biseda e tyre me kryeministrin Kurti kishte nisur herët gjatë ditës, në Konferencën e përbashkët të odave në Hotel International Prishtina.

Nebi Hoxha, kryetar i Odës Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore, pasi shprehu urimet e tërë delegacionit për kryeministrin Kurti dhe qeverinë e re, tregoi se ata kanë vënë në dijeni të platformës së tyre partitë politike në këtë prag zgjedhjesh, sepse janë të vetëdijshëm se bashkimi mes bizneseve shqiptare mund të lehtësohet nga masat e qeverive.

Ai potencoi se platforma e Odës me 99 masat e saj, përmban shumë të përbashkëta me programin e qeverisë Kurti.

Veç të tjerash u fol edhe për vështirësitë e biznesit shqiptar në Maqedoni, aty ku roli i shtetit nuk rezulton për shqiptarët. U përmend suksesi i Odës së Maqedonisë Veri-Perëndimore dhe u nënvizua krijimi i Forumit Ndërkombëtar Shqiptarë.

Nga ana e tij, kryeministri Kurti potencoi faktin se suksesi i shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut në mbarë botën në biznes tregon se shqiptari më i vuajtur, ai i kësaj hapësire, është edhe më guximtari në biznes.

Kryeministri këmbënguli se në projektin e mundshëm të koordinimit mes prodhuesve dhe tregtarëve shqiptarë kudo në troje, bashkimi dhe konkurrenca janë në përputhje të plotë. Zhvillimi ekonomik e kryen më lehtë bashkimin e shqiptarëve sepse mbështetet në iniciativën e tyre personale dhe jo në pengesat politike e partiake.

Kryeministri Kurti theksoj se rol të madh do të ketë edhe ndërtimi i akseve rrugore, mes të tjerëve Prizren-Tetovë.

Biseda u zhvillua rreth shumë temave që kanë të bëjnë me lehtësimin e biznesit si dhe me cilësinë dhe pagesën e punës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë ku raporton Drejtorit te AKI-së Kreshnik Gashi lidhur me gjendjen e sigurisë gjate periudhës se pandemisë dhe situatën aktuale. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00) 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e qeverisë, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë për votimin  për votimin e Qeverisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të vendos vazo dekorative gjelberuese në sheshin Bill Klinton. (Shshi Bill Klinton, ora 11:00)
  
- Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruan kontratën për Bursën Olimpike Tokyo 2020 me mundësin, Egzon Shala. (Zyret e KOK-ut në Shtëpinë e Sportit, 13:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Hapësira në hyrje të Presidencës, ora 16:00 )