07 Korrik 2020

Koronavirusi serish shkakton uljen e çmimit të naftës

Vjenë, 5 mars - Epidemia e koronavirusit serish ka shtyrë çmimin e naftës së papërpunuar të hënën në nivelin më të ulët në 31 muaj dhe në të njëjtën javë kur investitorët presin takimin kritik të OPEC-ut që do të mbahet në Vjenë të Austrisë të enjten.

Standardi ndërkombëtar i naftës së papërpunuar Brent ra shumë poshtë në 48,40 dollarë për fuçi të hënën për të shënuar nivelin e tij më të ulët që nga 24 korriku 2017, sipas të dhënave zyrtare.

Ndërsa ky ishte niveli më i ulët në dy vjet e shtatë muaj, kjo gjithashtu ishte një rënie prej 32.5 për qind që nga 8 janari i vitit 2020 kur Brent arriti në 71.75 dollarë për fuçi për shkak të tensionit në rritje midis SHBA-së dhe Iranit në Lindjen e Mesme që kërcënoi furnizimin e sigurt me naftë të rajonit.

Koronavirusi, i cili u shfaq në Kinë dhe u përhap shpejt në të gjithë botën, ka shkaktuar dobësimin e aktiviteteve ekonomike në Azi dhe uljen e kërkesës së naftës në të gjithë botën.

Nafta e papërpunuar Brent të premten e kaluar u mbyll me 50.52 dollarë për fuçi, pasi filloi javën me 57.85 dollarë për fuçi të hënën e kaluar, duke shënuar një rënie javore prej 12.6 për qind, rënia më e madhe javore që nga janari 2016.

Kompania amerikane e investimeve JPMorgan paralajmëroi muajin e kaluar se nëse koronavirusi zhvillohet në një epidemi të stilit SARS që goditi Kinën nga 2002 në 2003, çmimet e naftës mund të binin deri në 5 dollarë për fuçi.

Agjencia globale e vlerësimit Fitch Ratings gjithashtu tha më 5 shkurt se shpërthimi i koronavirusit mund të frenojë rritjen e kërkesës së naftës nëse ajo vazhdon të përhapet, duke çuar në një tepricë të prodhimit, ndërsa prodhimi rritet në Brazil, Norvegji dhe SHBA.

Për të shmangur tepricën e naftës në tregun global, OPEC dhe aleatët e tij pritet të bëjnë ulje të mëtejshme të niveleve të tyre të prodhimit pas takimit në Vjenë të enjten dhe të premten.

Shumica e ekspertëve presin që grupi i njohur si OPEC + do të bëjë një shkurtim shtesë të prodhimit prej të paktën 600 mijë fuçi në ditë, përkundër frenimit të tyre aktual prej 1.7 milion fuçi në ditë.

Sidoqoftë, disa ekspertë e pranojnë se nuk do të ishte surprizë nëse grupi bën një frenim më të thellë nga sa pritej.

OPEC + gjithashtu mund të zgjasë frenimin e tij aktual të prodhimit nga 1.7 milion fuçi në ditë deri nga fundi i qershorit dhe deri në fund të këtij viti.

Frenime më të thella dhe më të gjata të prodhimit parashikohet të shkurtojnë disa nga furnizimet në tregun global të naftës kundër kërkesës së ulët për të shtyrë rritjen e çmimeve të naftës së papërpunuar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Korrik 2020

- Dr. Basri Sejdiu do të mbajë konferencë për media lidhur me vendimin e Bordit Drejtues për shkarkimin nga detyra e drejtorit të përgjithshëm të SHSKUK. (QKUK, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë Selim Selimi do të vizitoje Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj takim me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami me të cilën do të bisedoj lidhur me pagesën e pagave të  punëtorëve nga pakoja emergjente, tërheqjen e mjeteve për punëtorë nga fondi i kursimeve si dhe eliminimin e gabimeve teknikeve gjatë  aplikimit për pakon fiskale emergjente. (Kabineti i ministres Bajrami, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi pas takimit me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami do të mbaj konferencë për shtyp, ku do të ju njoftojë lidhur me këtë takim. (Zyret e Sindikatës në objektin e ish Gërmisë, ora 11:45)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flet nënkryetari Besnik Bislimi. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Me hapjen e ekspozitës multimediale në hapësirat e SENSE Qendrës në Pulë, Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë nisin kampanjën me titull: Srebrenica 25: Së bashku kundër virusit të mohimit në ditën kur në vitin 1995 ka rënë Srebrenica. (Transmetim direkt livestream http://srebrenica.sensecentar.org, ora 17:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Malësi e Vogël dhe Gexhë. (Objekti i Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Skender Kastrati” në fshatin Malësi e Vogël, ora 19:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Ratkoc, Dejnë, Vrajak dhe Bratotin. (Objekti i Shkollës  Fillore të Mesme të Ulët “4 Dëshmorët” në fshatin Ratkoc, ora 20:00)