19 Shkurt 2020

Komuna e Gjilanit dhe e Kumanovës modernizojnë tregjet

Gjilan, 26 gusht - Është promovuar projekti i bashkëpunimit ndërkufitar Gjilan-Kumanovë për “Treg i qëndrueshëm për produkte të freskëta të farmereve…”, projekt ky tashmë në finalizim i cili është mbështetur nga Bashkimi Europian.

Nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli, e ka përgëzuar menaxherin e këtij projekti dhe ekipet e dy komunave për punën e jashtëzakonshme që e kanë bërë në modernezimin e tregjeve këndej e andej kufirit në shërbim të farmerëve.

“Përkundër disa vështirësive, takimet e tona të vazhdueshme me tregtarët dhe serioziteti ynë ka bërë që t’i bindim që tregu po bëhet për ta dhe qytetarët e komunës së Gjilanit. Me këtë projekt, ne kemi dëshmuar se e kemi ruajtur tregtarin dhe ekonominë familjare. Ne ua kemi lehtësuar shumë punën në këto ditë të sezonit veror. Në emër të kryetarit Haziri, e falënderojmë BE’në për mbështetjen në këtë dhe projektet tjera. Urime tregtarëve dhe qytetarëve”, ka thënë nënkryetari Ismajli.

Menaxheri i projektit të përbashkët Gjilan-Kumanovë, Eroll Jonuzi, njoftoi se gjatë periudhës dy vjeçare sa ka zgjatur ky projekt, janë realizuar trajnime për fermerët e Gjilanit dhe Kumanovës, të cilat do ua kanë lehtësuar funksionimin e kësaj veprimtarie.

“Një falënderim i madh shkon për Komisionin Europian që e mbështeti këtë projekt në vlerë prej 324 mijë euro, e që përkthehet me ndërtim të tregjeve në Gjilan, përkatësisht 100 shtande në Tregun e Gjelbër si dhe 30 shtande mobile në “Arbëri”, Përlepnicë e Dardani, ndërsa në Kumanovë, ndërtimi i pjesës së kulmit të Tregut dhe tregut mobil me 20 shtande. Po ashtu, e falënderoj kryetarin Lutfi Haziri për mbështetjen e jashtëzakonshme që ky projekt të shohë suksesin”, tha Jonuzi.

Një fjalë përshëndetëse e pati edhe Rrezarta Jakupi, e cila së bashku me Fisnik Isufin kanë qenë ideatore të këtij projekti, duke thënë se qëllimi është që të ndikohet edhe në zhvillim  ekonomik, por edhe ne zhvillim social për të gjithë të involvuarit në këtë projekt. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 shkurt 2020 - Administrata Tatimore e Kosovë do të mbaj seminar me tatimpaguesit e regjionit të  Prishtinës ku prezent do të jetë edhe Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- Kryetari i komunës së Istogut, Haki Rugova do ta pres në takim ambasadorin bullgar në Kosovë. (Zyra e Kretarit Haziri, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit mban diskutimi publik lidhur me Draft Planin Komunal të Veprimit për Efiçiencë të Energjisë dhe Planin Lokal për Veprim në Mjedis. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 11:00) 

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri dhe Investime Strategjike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e dorëzimit te donacionit për qerdhën “Gëzimi Ynë” në Istog nga Ambasada e Bullgarisë. (Qerdhja “Gëzimi Ynë” në Istog, ora 11:30)

- Mbahet ceremonia e promvimit të librit" Obstetrika",  të Prof. dr. Shefqet Lulaj. (Bibloteka Kombëtare "Pjetër Bogdani", ora 12:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të mbajë konferencë për media. (Objekti I Ministrisë, ora 13:00)

- Promovohet revista “Intro”, që është produkt i punës së studentëve të vitit të tretë të Departamentit të Gazetarisë, në kuadër të lëndës "Menaxhim i medias". (Amfiteatri i Fakultetit të Filologjisë në Universitetin e Prishtinës, ora 14:00)

- Komuna e Mitrovicës mban debat publik lidhur me rregulloren për realizimin e të drejtave të fëmijëve përmes sistemit qeverisës komunal miqësor për fëmijët. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës të Mitrovicës, ora 14:00)