26 Shtator 2022

Inflacioni në vendet evropiane arriti nivelin më të lartë

Bruksel, 21 prill - Inflacioni vjetor për muajin mars në Eurozonë, me efektin e luftës Rusi-Ukrainë dhe të çmimeve të energjisë, arriti nivelin më të lartë të regjistruar, duke shënuar një ngritje me 7,4 për qind.

Zyra evropiane e statistikave (Eurostat) publikoi të dhënat vjetore të inflacionit për muajin mars për Bashkimin Evropian (BE) dhe Eurozonën.

Sipas të dhënave, inflacioni vjetor në BE, i cili ishte 6,2 për qind në muajin shkurt, u rrit në 7,8 për qind në muajin mars. Ndërkaq, inflacioni vjetor në Eurozonë, i cili ishte 5,9 për qind në muajin shkurt, u rrit në 7,4 për qind në mars.

Regjistrimet e inflacionit për Eurozonën filluan të mbahen që nga viti 1997.

Në këtë mënyrë, inflacioni në muajin mars në Eurozonë arriti në nivelin më të lartë në 25 vitet e fundit në të cilën janë mbledhur të dhënat nga Eurostat.

Inflacioni, që nga gushti i vitit të kaluar e deri më tani matet çdo muaj në nivelin më të lartë të viteve të fundit.

Në muajin mars në fjalë, kontributin më të madh në rritjen vjetore të inflacionit në Eurozonë e kanë pasur produktet e energjisë me 4,36 për qind. Energjia u pasua respektivisht nga shërbimet 1,12 për qind, produktet e ushqimit, alkoolit dhe duhanit 1,07 për qind dhe 0,9 për qind produktet industriale joenergjetike.

Në muajin mars, në Gjermani inflacioni u përcaktua 7,6 për qind, në Francë 5,1 për qind, në Spanjë 9,8 për qind, në Itali 6,8 për qind, në Holandë 11,7 për qind, në Belgjikë 9,3 për qind, në Çeki 11,9 për qind, në Estoni 14,8 për qind dhe në Lituani 15,6 për qind.

Inflacioni është shumë mbi objektivin prej 2 për qind të Bankës Qendrore Evropiane (BQE).

Rritja e inflacionit kohët e fundit ka shqetësuar edhe evropianët.

Në Evropë tërheq vëmendjen rritja e çmimeve të përgjithshme, veçanërisht në produktet ushqimore bazë dhe ato të energjisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)