07 Tetor 2022

Inflacioni global intensifikohet me rritjen e konsumit dhe çmimet e larta të energjisë

New York, 15 dhjetor - Agjencia Ndërkombëtare e Rejtingut "Fitch Ratings" ka njoftuar se inflacioni global është intensifikuar muajt e fundit me rritjen e konsumit, çmimet e larta të energjisë, mungesat e mallrave dhe vështirësitë në zinxhirin e furnizimit.

Normat vjetore të inflacionit në shumicën e ekonomive më të mëdha të botës janë rritur më së shumti në dekadat e fundit, thuhet në një deklaratë nga "Fitch Ratings".

"SHBA-ja dallohet midis ekonomive kryesore të zhvilluara, me konsum më të lartë të mallrave të qëndrueshme, rritje më të lartë të çmimeve të mallrave bazë të konsumit dhe sinjale më të qarta të rritjes së shërbimeve", shtohet më tej.

Inflacioni i konsumatorit në SHBA arriti në 6.8 për qind në bazë vjetore në nëntor, që është rritja më e madhe vjetore në 39 vjet.

Eurozona regjistroi gjithashtu normën më të lartë të inflacionit prej 4.9 për qind që nga fillimi i saj ndërsa inflacioni në Gjermani u rrit në 5.2 për qind, më e larta në 29 vjet.

Sipas agjencisë së rejtingut, tregjet në zhvillim kanë regjistruar rritje shumë të lartë të inflacionit në muajt e fundit ndërsa inflacioni në përgjithësi ka mbetur i ulët në ekonomitë kryesore aziatike.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 tetor 2022 - Komisioni i posaçëm për shqyrtimin e kandidatëve për emërim në Gjykatën Kushtetuese shqyrton nominimet e kandidatëve për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese lidhur me përmbushjen e kushteve të parapara me Kushtetutë dhe Ligj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 9:00)

- Ministria e Zhvillimit Rajonal dhe Caritas Zviceran në Kosovë lansojn thirrjen “Projektet Investuese të Diasporës” në kuadër të projektit “Veprimi i Komunave për Riintegrim dhe Diasporë – MARDI”. (Ndërtesën Qeverisë, salla P38, ora 9:30)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Haki Abazi mban konferencë për medie lidhur me qëndrimet dhe vlerësimet për proceset e rëndësishme nëpër të cilat po kalon vendi. (Holli i Kuvendit të Kosovë, ora 10:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës dhe Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë publikojnë përmbledhjen e politikave 'Dispozitat për koston e lejes së lindjes, atësisë dhe pushimit prindëror në Ligjin e Punës', të shkruar nga Dita Dobranja në emër të RrGK-së. (Hotel Sirus, ora 10:00)

- OJQ Aktiv organizon prezantimin e “Udhëzuesin për verifikimin bazë të informacionit mediatic” i cili është i dedikuar kryesisht për komunitetin serb të Kosovës. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitovicën e Veriut, ora 11:00)

- Sekretari Gjeneral i FIBA Andreas Zagklis takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës, Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë së Kulturës, ora 11:00)