18 Shtator 2019

Indeksi i çmimeve të importit në Kosovë u ngrit 2.2 për qind

Prishtinë, 7 mars - Agjencia e Statistikave të Kosovës ASK ka publikuar Indeksin e Çmimeve të Importit për tremujorin e katërt të vitit 2018 TM4 2018.

Indeksi i tërësishëm i çmimeve të importit në Kosovë u ngrit 2.2 % në TM4 2018, krahasuar me TM3 2018.

Ngritje më të mëdha të çmimeve sipas sektorëve ishin te: lëkura dhe artikujt e saj 14.0 %; shtazët e gjalla dhe prodhimet prej tyre 8.5%; instrumentet optike, fotografike, matëse, madicinale dhe muziikore, dhe mekanizmat e orës 6.6%; prodhimet bimore 6.3%; prodhimet minerale 5.5%; pajisjet e makinerisë dhe pajisjet elektrike 3.8%; artikujt e ndryshëm të prodhuar 3.8%; letra dhe artikujt e saj 2.4%; metalet bazë dhe artikujt prej tyre 1.3%; plastika, kauçuku dhe artikujt e tyre 1.3%; artikujt e gurit, llaçit, prodhimet e qeramikës dhe të qelqit 0.3%; prodhimet e industrive kimike 0.2%; druri dhe artikujt e tij 0.2%; dhe mjetet e transportit 0.1%.
 
Ngritja u neutralizua, kryesisht nga rënia e çmimeve sipas sektorëve te: tekstili dhe artikujt e tij -3.6%; vajrat ushqyese -1.2%; këpucët -0.4%; dhe artikujt ushqimorë të përgatitur, pijet dhe duhani -0.4%.

Ndërkaq, krahasuar TM4 2018 me TM4 2017, çmimet e importit u ngritën në një mesatare prej 3.9%.

Ngritje më të mëdha sipas sektorëve ishin te: prodhimet minerale 20.7%; lëkura dhe artikujt e saj 15.5%; plastika, kauçuku dhe artikujt e tyre 7.2%; instrumentet optike, fotografike, matëse, madicinale dhe muzikore, si dhe mekanizmat e orës 6.9%; shtazët e gjalla dhe prodhimet e tyre 5.6%; druri dhe artikujt e tij 4.0%; artikujt e gurit, llaçit, prodhimet e qeramikës dhe të qelqit 3.3%; letra dhe artikujt e saj 2.5%; pajisjet e makinerisë dhe pajisjet elektrike 2.4%; prodhimet e industrive kimike 2.1%; metalet bazë dhe artikujt e tyre 2.0%; mjetet e transportit 1.4%; artikujt e ndryshëm të prodhuar 0.7%.

Ngritja u neutralizua, kryesisht nga rënia e çmimeve sipas sektorëve te: këpucët -10.1%; prodhimet bimore -8.6%; tekstili dhe artikujt e tij -7.2%; vajrat ushqyese -3.2% dhe artikujt ushqimorë të përgatitur, pijet dhe duhani -0.4%.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 shtator 2019

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Xhaminë e Çarshisë në Prishtinë. (Xhamia e Çarshisë në Prishtinë, ora 9:10)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Kaçanikut ku do të takoj kryetarin e kësaj komune, Besim Ilazin, për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Objekti i komunës, ora 9:30)

- Specialistët stomatologë të papunë do të protestojnë para Ministrisë së Shëndetësisë. (Para Ministrisë së Shëndetësisë, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit ndërmjet qytetarëve dhe kandidatëve për deputetë nga subjektet politike lidhur me temën “Qasja e subjekteve politike rreth çështjes së gjinekologut në nivel komunal”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Kalanë e Artanës. (Kalaja e Artanës, ora 10:30)

- Ministri në detyrë i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Muzafer Shala, mbanë konferencë për media, ku do të lansojë Fondin për Mbështetjen e Ndërmarrjeve Mikro të Vogla dhe të Mesme në vlerë prej 4 milionë euro. (ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme, kati i 3-të,  përballë New Born-it, ora 10:30)

- Oda e Afarzimit të Kosovës në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë në Tiranë dhe Odën Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore organizojnë ngjarjen “Regional B2B Event”. (Holiday Inn në Shkup, 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, mirëpret fituesit e medaljeve të Taekwandos. (Kabineti i Ministrit në MKRS, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e tretë në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatët për Kryeministër ku i ftuari i radhës do të jetë Nenad Rašić, Kandidat për Kryeministër nga koalicioni Slloboda. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjianit, Lutfi Haziri, nënshkruan kontratat me tetë përfituesit e nën-granteve, në kuadër të projektit "Te rinjtë në Agrobiznes- Regjioni Ekonomik Lindje". (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Punëtorët teknik te qendrës studentore do të protestojnë para drejtorisë së qendrës studentore. (Para drejtorisë së qendrës studentore, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Ulpianën. (Ulpianë, ora 11:40)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon promovimi i shtegut për çiklistë, si fazë testuese. (Rruga Zagrebi në Prishtinë, ora 12:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Janjevën. (Janjevë, ora 12:20)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon tryezë diskutimi “Ecja, çiklizmi dhe transporti urban”. (Kolegji Tempulli, rr. Eduard Lir 156, ora 14:00)

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur bën promovimin e publikimeve dhe organizon panel diskutimin “ Njohja e Kosovës bashkëkohore”. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 15:30)

- Iniciativa për Histori Gojore organizon lansimin e aplikacionit mobil Prishtina Ecë. (Kafe—librarinë dit’ e nat’, ora 17:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, merr pjesë në takimin e organizuar nga Gruaja Demokratike. (Hotel Venus, Magjistralja Prishtinë-Lipjan, ora 17:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! shpalos prioritetet qeverisëse. (Atelja e Sallës së Kuqe, ora 17:00)

- Federata e Piingpongut e Kosoves, organizon ndeshjet e ligës së parë, e ndeshja derbi pritet të jetë ajo ndërmjet Shkollës dhe Hasan Prishtinës. (Prishtinë, ora 18:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banorë të fshatit Rufc. (Rufc, ora 19:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banor në fshatin Gadime. (Gadime, ora 21:00)