26 Shtator 2022

Greqia bllokon anijen cisternë me naftë të papërpunuar nga Rusia

Athinë, 19 prill - Greqia ka bllokuar mëngjesin e së martës një anije cisternë të interesave ruse me naftë të papërpunuar.

Bllokimi i saj është bërë pas urdhërit të Autoritetit Kundër Pastrimit të Parave, në kuadrin e sanksioneve të Bashkimit Evropian kundër Rusisë.

Anija “Pegas¨ 250 metra e gjatë, me flamur rus, me 19 anëtarë të ekuipazhit, të gjithë shtetas rusë në bord, u ndalua në afërsi të qytetit bregdetar të Karystos në Evia ku është ankoruar nga autoritetet portuale.

Cisterna për shkak të dëmtimeve mekanike shoqërohej nga një rimorkiator drejt gadishullit të Peloponezit, ku nafta do të transportohej në një cisternë tjetër, por në Kepin e Doros, mbizotëronin kushte të pafavorshme atmosferike, ndaj u ankorua në zonën detare të Karystos.

Një zyrtar i Rojes Bregdetare greke ka deklaruar tha se anija cisterne është ndaluar dhe bllokuar, por jo ngarkesa e saj e naftës. Ndërsa shoqëria administruese sipas procedurës do të përpiqet përmes dokumenteve të provojë se nuk bën pjesë në listën e sanksioneve.

Sipas mediave greke nuk ka asnjë anije tjetër të interesave ruse në këtë zonë detare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)