22 Korrik 2019

FedEx ngriti një padi kundër Departamentit Amerikan të Tregtisë

Washington, 26 qershor - "FedEx" ngriti një padi të habitshme kundër Departamentit Amerikan të Tregtisë, duke argumentuar se kompania duhet të mos kërkohet për zbatimin e ndalimit të eksportit nga qeveria federale amerikane.

Por padia nuk përmend në veçanti "Huawei"-n, por vjen pasi "FedEx" deklaroi "keqtrajtimin" e disa dërgesave për prodhuesin kinez të pajisjeve të telekomunikacionit.

Në një deklaratë, "FedEx" tha se Rregullorja e tanishme e Administratës së Exportit në ShBA, "shkel të drejtat e përgjithshme të transportit", sepse ajo detyron kompanitë e transportit të mbajnë përgjegjësi për dërgesat, që mund të shkelin kufizimet e ShBA-së.

Në padi vihet në dukje gjithashtu se "FedEx" është një kompani transporti, jo një organ për zbatimin e ligjit.

Muajin e kaluar, administra e Trump-it e futi "Huawei"-n në një listë të zezë tregtare, duke ndaluar kompanitë amerikane të shesin ose eksportojnë teknologji dhe pajisje për këtë kompani, pa lejen e qeverisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 korrik 2019 - Mbahet ceremonia e nënshkrimit të momerandumit të bashkpunimit mes Komunës së Lipjanit dhe Organizatës “Qatar Charity”. (Komuna e Lipjanit, Zyra e Kryetarit, ora 9:30​)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala interviston  Sebaudin Ramaxhiku, Zyrtar Ligjor në Telekom dhe Arben Hlili, Shef i Kontabilitetit Departamenti i Financave në Telekom. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në shpërndarjen e lopëve qumështore, për përfituesit nga thirrja e hapur nga Drejtoria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural. (Tregun i Kafshëve, rruga e tranzitit, Arbanë, ora 11:30 - Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë, ora 11:00)

- Partnerët implementues OJQ Dera e Hapur dhe OJQ SOZM organizojnë panairin e Artizanateve dhe Trashëgimisë Kulturore në Prishtinë. (Sheshi “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Punës së Komisionit për sesionin pranveror 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Nën përkujdesjen e Kryetarit, Lutfi Haziri, bëhet promovimi i librit “Le secret de Blerim et autres fictions - Sekreti i Blerinit dhe proza të tjera” i autorit Jean Yves Carlen. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjilan, ora 12:00)

- Grupi i Aktivistëve organizojnë marshin protestues kundër racizmit për të kërkuar përgjegjësi para Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Sheshi "Skënderbeu", ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flasin nënkryetari Besnik Bislimi dhe Drejtuesi i Grupit Parlamentar Glauk Konjufca. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë mban seminar te Biznesit Ndërkombëtar për Zhvillimin e Zonës Industriale të Re në Drenas në të cilën do të merr pjesë edhe ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:30)