08 Prill 2020

Eurozona, vështirësitë e konkurrencës

Berlin, 29 mars - Vështiresitë ekonomike dhe deficitet e larta të vendeve evropianojugore të Eurozones shumë ekonomistë i lidhin jo vetëm me krizen aktuale financiare, por edhe me aftesinë konkurruese, e cila ka renë prej vitesh.

Kjo është pasoje e rritjeve shumë të vogla të produktivitetit përballë kontratave tarifore shumë të larta.

Përpara futjes së euros, evropianojugoret thjesht zhvleftesonin monedhen vendase për të kompensuar rënien e aftësisë konkurruese në cmime.

Kjo mundësi në bashkimin monetar të Euros ështv e bllokuar. Prandaj grekeve u duhet të bejnë një \"zhvlerësim të brendshëm\", të ulin shpenzimet për pagat dhe të shtrengojnë me fort rripin.

Pikerisht këtë e bëri Gjermania, duke forcuar në mënyrë vendimtare aftësinë e saj për konkurrencë.

Por nga ana tjetër, ekonomia gjermane e orientuar nga eksportet demton vendet e tjera evropiane.

Me këtë akuzë të leshuar në fillim të kësaj jave, ministrja franceze e ekonomisë Christine Lagarde i dha jetë serish një debati në prapaskene.

Eksporti është dhe mbetet për Gjermaninë nxitesi i mirëqënies. Kur mallrat gjermane shiten mirë në vendet e tjera, atëherë ekonomia gjallërohet dhe papunësia bie. E kunderta ndodh në raste krizash. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 Prill 2020 - Ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së Klinikës Infektive, dr. Lindita Ajazaj- Berisha dhe prof.Sali Ahmeti, do të  prononcohen për medie ku do të  jepen informatat e fundit lidhur me trajtimin e pacientëve me Covid-19. (Para Klinikës Infektive, ora 11:00)

- Ministri i Financave dhe Transfereve Besnik Bislimi dhe drejtori i Zyrës së KfW-së për Kosovë Rene Escheman me pjesëmarrës ambasadorin gjerman në Kosovë Christian Held nënshkruajnë dy marrëveshje grant “Rritja e Kapitalit Garantues për Fondin Kosovar për Garanci Kreditore” dhe “Fondi i Sfidave të Kosovës - Arsimi Profesional dhe Trajnimi”. (Ndërtesën e Qeverisë së Kosovës, ora 11:45)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli viziton mulirin "NTP Vali" në Sllatinë të Fushë Kosovës, për t'u informuar për kapacitet prodhuese të miellit në kohë pandemie. (Sllatinë, ora 13:40)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, mban takim me kryetarin e Komunës së Fushë Kosovës. (Ndërtesa e komunës, ora 14:00)

- ANP 'Adem Jashari' së bashku me Minsitrin e Shëndetësisë Arben Vitia, organizojnë konferencën për shtyp në lidhje me donacionin që do të dhurojë Aeroporti në luftimin e pandemisë!  (Ministria e Shëndetësisë,  ora 14:30)

- Mbërrin kontingjenti i parë i masave mbrojtëse dhe pajisjeve mjekësore, donacion i Republikës së Turqisë, për institucionet e Kosovës për menaxhimin e situatës epidemiologjike me Covid-19. (ANP “Adem Jashari”, ora 15:45)