27 Nëntor 2021

Eksportet e Turqisë për herë të parë arrijnë 1 për qind nga tregtia globale

Ankara, 20 tetor - Ministri i Tregtisë i Turqisë, Mehmet Muş, bëri të ditur se pjesëmarrja e Turqisë në eksportet globale ka tejkaluar 1 për qind për herë të parë në historinë e saj.

"Kjo shifër ishte 0,14 për qind në 1980 dhe 0,43 për qind në 2000. Produktet turke tani eksportohen në të gjithë botën", u shpreh ministri Muş në Twitter, duke cituar të dhënat nga Organizata Botërore e Tregtisë dhe Instituti Turk i Statistikave (TurkStat).

Sipas të dhënave të TurkStat, eksportet e Turqisë arritën në gati 55 miliardë dollarë në periudhën prill-qershor të këtij viti.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Nëntor 2021

- Forca e Sigurisë së Kosovës organizon manifestimin qendror të Ditës së Forcës ku do të marrin pjesë udhëheqësit më të lartë shtetërorë. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Burojë. (Tek shkolla fillore Abedin Rexha,ora 10:00)

- Komuna e Malishevës vendos buqeta me lule të shtatorja e Adem Jasharit. (Malishevë, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani merr pjesë në shënimin e Ditës së Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Kuqicë. (Kuqicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e përbashkët e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Republikës së Kosovës dhe Ministrisë së Kulturës së Republikës së Shqipërisë. (Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit në Tiranë, ora 11:00)

- Forca e Sigurisë së Kosovës, me rastin e Ditës së Forcës organizon “Ditën e Hapur’’. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 11:00)

- Komuna e Malishevës viziton varrezat e dëshmorëve në qytet, Kleçkë dhe Prekz. (Malishevë, ora 11:00)

- Komuna e Skenderajt përuron shtegun për çiklistë. (Rruga Merita Murtezi në Skenderaj, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt  organizon natën e dytë të festivalit Rapsodia shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)