30 Mars 2020

Çmimi i naftës Brent bie në 30 dollarë për fuçi

New York, 18 mars - Çmimi i naftës së papërpunuar Brent vazhdoi të bie nën pragun psikologjik prej 30 dollarë për fuçi sot për shkak të shqetësimeve globale të recesionit dhe rënies së kërkesës për naftë në të gjithë botën si rezultat i pandemisë së koronavirusit.

Standardi ndërkombëtar i naftës së papërpunuar ra në 28,40 dollarë për fuçi duke shënuar një humbje ditore prej 0,17 për qind, dhe duke e mbajtur markën Brent nën nivelin prej 30 dollarëve për fuçi gjatë dy ditëve të fundit.

Marka standarde amerikane West Texas Intermediate (WTI) ra në nivelin më të ulët me 26.63 dollarë në të njëjtën kohë duke shënuar rënie ditore prej 1.18 për qind, ndërsa vazhdon të shënojë nivelet e saj më të ulëta që nga shkurti i vitit 2016.

Përderisa qeveritë në të gjithë botën njoftojnë masa të rrepta këtë javë për të zvogëluar ndikimin ekonomik të shpërthimit të koronavirusit, lufta e çmimeve për pjesën më të madhe të tregut midis prodhuesve më të mëdhenj të naftës në botë, Arabia Saudite dhe Rusia vazhdojnë të ulin çmimet e naftës së papërpunuar gjithnjë e më shumë.

Zëdhënësi i Ministrisë së Energjisë së Mbretërisë tha të martën se Arabia Saudite synon të rrisë më tej prodhimin e naftës në dy muajt e ardhshëm, duke arritur majat prej më shumë se 10 milionë fuçi në ditë ndërsa sauditët eksplorojnë një fushë të re.

"Arabia Saudite do të përdorë gazin e prodhuar nga uzina e gazit Fad'hili për të kompensuar rreth 250 mijë fuçi në ditë të konsumit të brendshëm të naftës, gjë që do t'i mundësojë Arabisë Saudite të rrisë eksportet e saj të naftës së papërpunuar gjatë disa muajve të ardhshëm për të tejkaluar 10 milionë fuçi në ditë", tha zëdhënësi i Ministrisë saudite të Energjisë.

Ministri rus i Energjisë, Aleksandër Novak njoftoi më parë në mars se vendi i tij mund të rrisë prodhimin me 250-300 mijë fuçi në ditë në një afat të shkurtër dhe 500 mijë fuçi në ditë për një afat më të gjatë.

Ndërsa dy prodhuesit e naftës janë vendosur të rrisin nivelin e tyre të prodhimit të naftës që nga 1 prilli ndërsa tregjet presin një rënie edhe më të madhe të çmimeve të naftës në javët e ardhshme.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 mars 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media lidhur me propozimin për mbështetjen e sektorit privat pas përhapjes së pandemisë COVID-19. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e rregullt të Kuvendit Komunal. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovecit, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë "AKB reagon ndaj Propozimit të Pakos së Qeverisë për mbështetjen e bizneseve". (Zyret e AKB-ës, ora 12:00)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë dhe njëkohësisht koordinator i shtabit emergjent, Visar Shehu, dhe drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari mbajn konferencë për media lidhur me masat e ndërmarra nga Komuna e Prizrenit kundër pandemisë COVID-19. (Shtëpinë e Bardhë ora 14:00)

 

- Nataliya Apostolova, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë në prani të Kryeministrit në detyrë, Albin Kurti dhe Ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia do të nënshkruajë sot një kontratë me vlerë 5 milionë euro për nevoja të menjëhershme të Kosovës për luftimin e pandemisë COVID-19. (Ceremonia e sotshme e nënshkrimit do të transmetohet drejtpërdrejt në Facebook përmes faqes së BE-së në Kosovë @EuropeanUnionInKosovo, ora 17:00)