10 Prill 2021

Çmimet e ushqimeve në Rusi u rritën 7,5 herë më shumë sesa në BE

Moskë, 2 mars - Instituti Federal i Statistikave Ruse (Rosstat) ka njoftuar se çmimet e ushqimeve në Rusi u rritën me 8,2 për qind në janar të vitit 2021 krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, 7,5 herë më shumë se në Bashkimin Evropian (BE).

Sipas të dhënave nga Rosstat, çmimet e ushqimeve në vend u rritën me 8,2 për qind në janar të vitit 2021 krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Gjatë periudhës në fjalë, çmimet e ushqimeve në BE u rritën me 1,1 për qind, ndërsa çmimet e ushqimeve në Rusi u rritën 7,5 herë më shumë se në BE.

Në vlerësimin e tij të inflacionit në vend në dhjetor 2020, Presidenti rus Vladimir Putin tha se rritja e çmimeve ishte për shkak të dobësimit të rublës dhe kufizimeve të bizneseve si pasojë e pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19).

Kalendari

Ngjarjet e datës 10 Prill 2021

- Ervehe Gashi, Prokurore e Krimeve të Rënda në Prokurorinë Themelore në Prizren mban konferencë për media, në të cilën do ta shpalosi të vërtetën, mbi gjithë manipulimrt e transmetuar ne emisionin “KallxoPërnime”.   (Hotel Sirius, ora 11:00)  

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) mban konferencë për medie me temë: “Disa nga veprimet më urgjente për Qeverinë Kurti II”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Deputeti i Kuvendit të Republikës së Kosovës nga AAK-ja, Shemsedin Dreshaj, mban konferencë për medie, me temën: “Menaxhimi i pandemisë dhe vaksinat”. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 12:00)