25 Qershor 2022

Çmimet e tregtisë me shumicë në Gjermani rritën me 23,8 për qind

Berlin, 16 maj - Entit Federal të Statistikave (Destatis) ka bërë të ditur se çmimet e tregtisë me shumicë në Gjermani u rritën me 23,8 për qind në bazë vjetore në prill në vazhdën e luftës Rusi-Ukrainë.

Sipas Destatis, kjo përbën rritjen më të madhe në tregtinë me shumicë që nga viti 1962, kur filloi grumbullimi i të dhënave.

“Normat vjetore të ndryshimit në shkurt 2022 dhe në janar 2022 kishin qenë plus 22,6 për qind, përkatësisht plus 16,6 për qind”, shtoi enti.

Ndikimi i luftës është parë veçanërisht në lëndët e para dhe burimet e energjisë, tha Destatis, duke shtuar se edhe produktet ushqimore janë prekur nga lufta.

“Ndikimin më të madh në normën vjetore të ndryshimit në prill 2022 e pati rritja e çmimit në tregtinë me shumicë të produkteve të naftës minerale (plus 63,4 për qind)”, thuhet në deklaratë.

Çmimet gjithashtu u rritën me 2,1 për qind në bazë mujore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 qershor 2022 - Pishina e vetme e kryeqytetit hapë sezonin veror 2022. (Pishina në hyrje të parkut Gërmia, ora 10:00)

- Komisioni i Shëndetësisë nga Lidhja Demokratike e Kosovës - Dega Gjilan, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 11:00)  

- Rrjeti i OJQ-ve AVONET dhe komuniteti i biznesit në Komunën e Vitisë organizon konferencë për media lidhur me mosbashkëpunimin e Qeverisë lokale, deputetëve të Kuvendit të Kosovës dhe Qeverisë së Republikës së Kosovës, i cili ka ndikuar në ngecje të projekteve, neglizhencë, e mosadresim të tyre. (Përballë Shtëpisë së Kulturës "Gursel e Bajram Sylejmani" në Viti, ora 12:30)