26 Shtator 2022

Çmimet e naftës rritën në 109,70 dollarë për fuçi

New York, 4 maj - Çmimet e naftës u rritën në 109,70 dollarë për fuçi sot pasi shefja i Komisionit Evropian propozoi embargo të naftës ndaj Rusisë.

Standardi ndërkombëtar i naftës së papërpunuar Brent kushtoi 108,63 dollarë për fuçi në orën 14:00 GMT, një rritje prej 3,49 për qind pas mbylljes së seancës së mëparshme me 104,97 dollarë për fuçi.

Standardi amerikan West Texas Intermediate (WTI) u tregtua me 106,14 dollarë për fuçi në të njëjtën kohë, me një rritje prej 3,64 për qind pasi seanca e mëparshme u mbyll me 102,41 dollarë fuçi.

Komisioni Evropian propozoi “ndalim të plotë të importit për gjithë naftën ruse në det dhe tubacione, të papërpunuar dhe të rafinuar”, tha presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen gjatë seancës plenare të Parlamentit Evropian në Francë.

Pas miratimit, ndalimi i naftës së papërpunuar do të hynte në fuqi gjashtë muaj më vonë dhe do të ndalonte produktet e rafinuara të naftës deri në fund të vitit.

BE-ja importoi rreth 30 për qind të naftës së papërpunuar ruse në vitin 2021, sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë (IEA). Brenda Bashkimit Evropian, Gjermania blen pjesën më të madhe të naftës ruse, me 555.000 fuçi në ditë në vitin 2021, sipas IEA.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)