23 Shkurt 2020

Çmimet e konsumit në Argjentinë u rritën 54 për qind

Buenos Aires, 16 janar - Vitin e kaluar, çmimet e konsumit në Argjentinë u ngritën 54 %, duke shënuar rritjen më të lartë në 28 vjetët e fundit.

Rritja është pak më e ulët se 54.6 % që kishin parashikuar ekonomistët në një sondazh të bankës qendrore të zhvilluar në dhjetor.

Muajin e kaluar, çmimet e konsumit në Argjentinë u ngritën 3.7 %, nga 4.1 % që ishte parashikimi i ekonomistëve,

sipas të cilëve sivjet inflacioni do të ruajë nivelin e lartë prej 42.2 %.

Kontrolli i inflacionit, që ka pasur rritje të ndjeshme që prej futjes së vendeve të Amerikës Jugore në krizën ekonomike të vitit 2018, do të jetë një provë e vështirë për presidentin Alberto Fernandez, që i ka dhënë përparësi rritjes ekonomike.

Kriza ekonomike argjentinase e ka dëbësuar monedhën argjentinase peso dhe ka shtuar varfërinë e papunësinë.

Kjo shkaktoi humbjen e ish-presidentit Mauricio Macri të Partisë Konservatore në zgjedhjet presidenciale të zhvilluara në tetorin e vjetshëm.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 shkurt 2020 - Partia Demokratike e Kosovës, mban Konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

- Mbahet marshi i çiklistëve kundër ndotjes së ajrit në Prishtinë. (Pikë nisja nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, Fushë Kosovë, në hyrje të Prishtinës, ora 12:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL-UÇK-së në Deçan! bejnë zbulimin e pllakës së varrit të luftëtarit e komandantit Halim DervishTolaj nga Prejlepi i Deçanit. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmoreve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 12:00)