22 Shkurt 2020

Çmimet e import-eksportit të ShBA-së rriten papritur

Washington 15 gusht - Çmimet e importit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) u rritën papritur në korrik, por prirja e rritjes mbeti e dobët.

Sipas Departamentit të Punës, çmimet e importit u rritën me 0.2 për qind muajin e kaluar, teksa rritja e kostos së produkteve të naftës kompensoi uljen e çmimeve për mallrat kapitale dhe automjetet.

Çimimet e eksportit u rritën me 0.2 për qind, pasi rënies për dy muaj me radhë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 shkurt 2020

- Fillon kampionati ekipor në pingpong. (Salla e pingpongut në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon konferencën për media ku do të prezantohet punimi me titull “Pesë gjërat që Qeveria e re e Republikës së Kosovës duhet t’i ketë parasysh sa i përket dialogut Kosovë-Serbi”. (Qendra e Konferencave ‘Orion’, ora 10:30)

- Federata e Arteve Mikse Marciale e Kosovës, mban konferencë për medie në prag të organizimit të Kosova Fighting Series 1. (Shtëpia e Sporteve, ora 11:00)

- Anibar International Animation Festival organizon koncertin me "Brumz Blluz". (Kinema Jusuf Gërvalla në Pejë, ora 21:30)