03 Qershor 2020

Bursat rihapen me frikë

New York, 7 qershor - Nis një javë e vështirë për tregjet e bursave. Kështu në Tokio bursa është mbyllur duke humbur 3,84 për qind.

Në sfond janë të dhënat e dobëta për punën në Shtetet e Bashkuara, por sidomos frikërat për probleme të reja për borxhin në Europë, që mund të kenë lidhje me Hungarinë.

Euro është shkëmbyer me 1,1903 dollarë dhe 108,64 jen në tregun e Tokios, kundrejt 1,1966 dollarëve e 109,72 yen që u shkëmbyen të enjten në Wall Street.

Monedha unike në mëngjes ka prekur kuotën 1,1888 kundrejt karmonedhës së gjelbër, vlera minimale që prej 10 marsit të vitit 2006.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë ku raporton Drejtorit te AKI-së Kreshnik Gashi lidhur me gjendjen e sigurisë gjate periudhës se pandemisë dhe situatën aktuale. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00) 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e qeverisë, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë për votimin  për votimin e Qeverisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të vendos vazo dekorative gjelberuese në sheshin Bill Klinton. (Shshi Bill Klinton, ora 11:00)
  
- Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruan kontratën për Bursën Olimpike Tokyo 2020 me mundësin, Egzon Shala. (Zyret e KOK-ut në Shtëpinë e Sportit, 13:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Hapësira në hyrje të Presidencës, ora 16:00 )