08 Prill 2020

Bursat amerikane mbyllen në rritje

New York, 3 prill - Treguesit Dow Jones dhe SP500 u rritën të enjten, falë shifrave pozitive ekonomike, por Nasdaq mbeti në vend, pasi investitorët hoqën qafe aksionet e Research in Motion, pas publikimit të rezultateve të saj negative.

Ankthi mbi raportin e punësimit që publikohet të premten i mbajti, sidoqoftë, fitimet të kufizuara.

Tregjet amerikane do të jenë të mbyllura të premten për festën e së Premtes së mirë, kur të lëshohet raporti mbi papunësinë për muajin mars, prandaj disa investitorë zgjodhën të grumbullonin fitimet përpara fundjavës së gjatë të Pashkëve, duke e përmbysur rritjen me 1 përqind që njohën më herët bursat.

Indeksi mesatar industrial Dow Jones u rrit 0,65 përqind, indeksi SP500 u rrit 0,74 përqind, ndërsa indeksi i përbërë Nasdaq u rrit 0,19 përqind.

/Scan Tv/

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 Prill 2020 - Ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së Klinikës Infektive, dr. Lindita Ajazaj- Berisha dhe prof.Sali Ahmeti, do të  prononcohen për medie ku do të  jepen informatat e fundit lidhur me trajtimin e pacientëve me Covid-19. (Para Klinikës Infektive, ora 11:00)

- Ministri i Financave dhe Transfereve Besnik Bislimi dhe drejtori i Zyrës së KfW-së për Kosovë Rene Escheman me pjesëmarrës ambasadorin gjerman në Kosovë Christian Held nënshkruajnë dy marrëveshje grant “Rritja e Kapitalit Garantues për Fondin Kosovar për Garanci Kreditore” dhe “Fondi i Sfidave të Kosovës - Arsimi Profesional dhe Trajnimi”. (Ndërtesën e Qeverisë së Kosovës, ora 11:45)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli viziton mulirin "NTP Vali" në Sllatinë të Fushë Kosovës, për t'u informuar për kapacitet prodhuese të miellit në kohë pandemie. (Sllatinë, ora 13:40)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, mban takim me kryetarin e Komunës së Fushë Kosovës. (Ndërtesa e komunës, ora 14:00)

- ANP 'Adem Jashari' së bashku me Minsitrin e Shëndetësisë Arben Vitia, organizojnë konferencën për shtyp në lidhje me donacionin që do të dhurojë Aeroporti në luftimin e pandemisë!  (Ministria e Shëndetësisë,  ora 14:30)

- Mbërrin kontingjenti i parë i masave mbrojtëse dhe pajisjeve mjekësore, donacion i Republikës së Turqisë, për institucionet e Kosovës për menaxhimin e situatës epidemiologjike me Covid-19. (ANP “Adem Jashari”, ora 15:45)