08 Prill 2020

Bursa e Stambollit pranë rekordit të të gjitha kohërave

Stamboll, 4 prill -  Indeksi kombëtar Ulusal-100 i Bursës së Stambollit është shumë pranë rekordit historik të nivelit më të lartë të të gjitha kohëve.

Treguesi i përbërë shënoi 203 pikë rritje dhe arriti kuotën e 57 mijë e 911 pikëve.

Si rrjedhojë e pashkëve, sot në shumë bursa të Amerikës dhe Evropës bursat nuk kanë funksionuar.

Ndërkohë që kjo situatë ka sjellë me vete vijën horizontale me vëllim të ulët nëpër grafikë, rëndësi të madhe kanë të dhënat e papunësisë dhe punësimit jobujqësor që pritet të shpallen në Amerikë.

Dje në Bursën e Nju Jorkut indeksi industrial Dow Jones shënoi 0,64% rritje, ndërsa ai teknologjik Nasdaq 0,19%.

Nga ana tjetër, treguesit e bursave të Azisë dhe Lindjes së Largët sot kanë pasur përgjithësisht ngjyrën e gjelbër.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 Prill 2020 - Ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së Klinikës Infektive, dr. Lindita Ajazaj- Berisha dhe prof.Sali Ahmeti, do të  prononcohen për medie ku do të  jepen informatat e fundit lidhur me trajtimin e pacientëve me Covid-19. (Para Klinikës Infektive, ora 11:00)

- Ministri i Financave dhe Transfereve Besnik Bislimi dhe drejtori i Zyrës së KfW-së për Kosovë Rene Escheman me pjesëmarrës ambasadorin gjerman në Kosovë Christian Held nënshkruajnë dy marrëveshje grant “Rritja e Kapitalit Garantues për Fondin Kosovar për Garanci Kreditore” dhe “Fondi i Sfidave të Kosovës - Arsimi Profesional dhe Trajnimi”. (Ndërtesën e Qeverisë së Kosovës, ora 11:45)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli viziton mulirin "NTP Vali" në Sllatinë të Fushë Kosovës, për t'u informuar për kapacitet prodhuese të miellit në kohë pandemie. (Sllatinë, ora 13:40)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, mban takim me kryetarin e Komunës së Fushë Kosovës. (Ndërtesa e komunës, ora 14:00)

- ANP 'Adem Jashari' së bashku me Minsitrin e Shëndetësisë Arben Vitia, organizojnë konferencën për shtyp në lidhje me donacionin që do të dhurojë Aeroporti në luftimin e pandemisë!  (Ministria e Shëndetësisë,  ora 14:30)

- Mbërrin kontingjenti i parë i masave mbrojtëse dhe pajisjeve mjekësore, donacion i Republikës së Turqisë, për institucionet e Kosovës për menaxhimin e situatës epidemiologjike me Covid-19. (ANP “Adem Jashari”, ora 15:45)