20 Shkurt 2020

Bursa e Japonisë me rënie drastike

Tokio, 26 dhjetor - Vlera e aksioneve në bursën kryesore të Japonisë, ra në mënyrë drastike të martën, duke nxjerrë në pah frika e investitorëve për trazirat politike në Uashington dhe humbjet masive në bursën e New Yorkut.

Indeksi Nikkei 225 humbi 1,000 pikë, pesë për qind të vlerës, duke u mbyllur me 19, 155 pikë, hera e parë që mbyllej nën 20 mijë pikë që nga shtatori 2017. Shifrat e së martës paraqesin një vlerë 21 për qind më të ulët se ato të tetorit, që ishin më të lartat.

Indeksi Shangai i Kinës, përfundoi me një vlerë 1 për qind më të ulët të martën. Tregjet në Hong Kong, Australi, Korenë e Jugut, Shtetet e Bashkuara dhe Evropë, ishin të mbyllura me rastin e Krishtlindjes.

Humbjet e Nikkeit ishin në vazhdimësi të rënies së bursës të hënën në Shtetet e Bashkuara, kur indeksi mesatar i Dow Jones Industrial dhe i S&P 500 ra afro tre për qind dhe indeksi i përzier i NASDAQ-ut ra me mbi 2 për qind. Këtë muaj bursa ka pasur pothuajse çdo ditë humbje, dhe ka gjasa që tregjet amerikane të jenë duke përjetuar dhjetorin më të keq që nga viti 1931, gjatë Depresionit të Madh.

Kjo gjendje në prag të Krishtlindjeve, u shkaktua pjesërisht nga sulmet e Presidentit Donald Trump në Twitter ndaj Bankës Qendrore, Rezervës Federale dhe kryetarit të saj, pas një rritjeje të fundit të përqindjeve të interesit, si edhe mbylljes së pjesshme të qeverisë amerikane.

Investorët u shqetësuan gjithashtu nga telefonatat e Sekretarit të Thesarit, Steven Mnuchin's me krerët e gjashtë bankave më të mëdha të vendit të dielën për të përcaktuar nëse kishin capital të mjaftueshëm për të vazhduar funksionimin normal.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 shkurt 2020 - Behën homazhe në nderim te jetës dhe veprës së heroit, Selman Vojvoda. (Varri i heroit, në Llaushë të Skenderajt, ora 9:00)

- Mbahet takimi me Misionin e Komisionit Evropian për Vlerësimin e Programit për Reforma në Ekonomi dhe diskutimin mbi rekomandimet e politikave. (ndërtesa e Qeverisë salla P38,  ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovë do të mbaj seminar me tatimpaguesit e regjionit të  Prishtinës ku prezent do të jetë edhe Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- Kryetari i komunës së Istogut, Haki Rugova do ta pres në takim ambasadorin bullgar në Kosovë. (Zyra e Kretarit Haziri, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit mban diskutimi publik lidhur me Draft Planin Komunal të Veprimit për Efiçiencë të Energjisë dhe Planin Lokal për Veprim në Mjedis. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 11:00)

- Kryeministri Albin Kurti dhe Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani marrin pjesë në manifestimin “ 31-vjetori i Grevës së Minatorëve të Trepçës”. (Miniera e Trepçës në Stantërg, ora 11:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri dhe Investime Strategjike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e dorëzimit te donacionit për qerdhën “Gëzimi Ynë” në Istog nga Ambasada e Bullgarisë. (Qerdhja “Gëzimi Ynë” në Istog, ora 11:30)

- Mbahet ceremonia e promvimit të librit" Obstetrika",  të Prof. dr. Shefqet Lulaj. (Bibloteka Kombëtare "Pjetër Bogdani", ora 12:00)

- Mbahet akademi përkujtimore për dëshmorin e Kosovës, Selman Vojvoda, në 30 vjetorin e rënies së tij. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, z. Agim Veliu do të pres në takim ambasadorin amerikan në Kosovë, z Philip Kosnett. (objekti kryesor i MPBAP-së, ora 13:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të mbajë konferencë për media. (Objekti I Ministrisë, ora 13:00)

- Promovohet revista “Intro”, që është produkt i punës së studentëve të vitit të tretë të Departamentit të Gazetarisë, në kuadër të lëndës "Menaxhim i medias". (Amfiteatri i Fakultetit të Filologjisë në Universitetin e Prishtinës, ora 14:00)

- Komuna e Mitrovicës mban debat publik lidhur me rregulloren për realizimin e të drejtave të fëmijëve përmes sistemit qeverisës komunal miqësor për fëmijët. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës të Mitrovicës, ora 14:00)

- Zhvillohet ndeshja basketbolliste mes Kosovës dhe Islandës. (Pallati i Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 19:00)