30 Mars 2020

BE-ja shënon deficit tregtar prej 2.8 miliardë dollarë

Bruksel, 18 mars - Deficiti i tregtisë së jashtme të Bashkimit Evropian shënoi rënie prej 2.6 miliardë euro (2.8 miliardë dollarë) në janar, krahasuar me 3.7 miliardë euro (4 miliardë dollarë) sa ishte në të njëjtën periudhë të vitit 2019.

Sipas Zyrës statistikore evropiane (Eurostat), vlerësimi i parë për eksportet e mallrave të 27 vendeve të BE-së në janar të vitit 2020 ishte 166.5 miliardë euro, me një rritje prej 0.4 për qind krahasuar me 165.8 miliardë euro në janar 2019.

Tregtia brenda 27 vendeve të BE-së ra në 255.3 miliardë euro në janar 2020, duke rënë për 0.9 për qind krahasuar me të njëjtë periudhë të vitit të kaluar.

"Importet nga pjesa tjetër e botës ishin 169.0 miliardë euro, duke rënë me 0.2 për qind krahasuar me 169.3 miliardë euro sa ishin në janar 2019", thuhet më tej.

SHBA-ja ishte partneri kryesor tregtar i bllokut, me 19.7 miliardë euro importe nga BE-ja dhe 31.2 miliardë euro të eksporteve në muaj.

Sipas vëllimit të eksportit, Britania e Madhe, Kina, Zvicra dhe Rusia, radhiten pas SHBA-së, tha Eurostat.

Kina ishte burimi kryesor i importeve të BE-së me 34.6 miliardë euro, e ndjekur nga SHBA-ja, Britania, Rusia dhe Zvicra.

Bilancet e tregtisë nga një vend në vend treguan se BE-ja pësoi deficitin më të madh me Kinën, rreth 19.5 miliardë euro, kurse tepricën më të lartë me SHBA-në, 11.6 miliardë euro në të njëjtën periudhë.

Ndërkohë, në janar deri në dhjetor 2019, BE-ja regjistroi një tepricë prej 197.1 miliardë euro, krahasuar me 152.3 miliardë euro gjatë të njëjtës periudhë të vitit 2018.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 mars 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media lidhur me propozimin për mbështetjen e sektorit privat pas përhapjes së pandemisë COVID-19. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e rregullt të Kuvendit Komunal. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovecit, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë "AKB reagon ndaj Propozimit të Pakos së Qeverisë për mbështetjen e bizneseve". (Zyret e AKB-ës, ora 12:00)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë dhe njëkohësisht koordinator i shtabit emergjent, Visar Shehu, dhe drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari mbajn konferencë për media lidhur me masat e ndërmarra nga Komuna e Prizrenit kundër pandemisë COVID-19. (Shtëpinë e Bardhë ora 14:00)

 

- Nataliya Apostolova, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë në prani të Kryeministrit në detyrë, Albin Kurti dhe Ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia do të nënshkruajë sot një kontratë me vlerë 5 milionë euro për nevoja të menjëhershme të Kosovës për luftimin e pandemisë COVID-19. (Ceremonia e sotshme e nënshkrimit do të transmetohet drejtpërdrejt në Facebook përmes faqes së BE-së në Kosovë @EuropeanUnionInKosovo, ora 17:00)