26 Shtator 2022

BE do të zbatojë edhe embargon e naftes dhe gazit kundër Rusisë

Bruksel, 21 prill - Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel ka bërë me dije se embargoja e naftës dhe gazit natyror të BE-së kundër Rusisë me siguri do të zbatohet sa më shpejt që të jetë e mundur.

Pas vizitës në Borodyanka, ku Ukraina ka siguruar përsëri kontrollin, Charles Michel mori pjesë në konferencën për shtyp menjëherë pas takimit që pati këtu me presidentin ukrainas Zelenski.

"Këto janë të gjitha barbari, janë të gjitha krime. Ata duhet të ndëshkohen dhe do të ndëshkohen për këtë", vuri në dukje Michel dhe siguroi se janë të vendosur të bëjnë gjithçka që është e mundur për të mbështetur Ukrainën, sepse duan fitoren e Ukrainës.

Michel ka theksuar se BE-ja ka dhënë garanci se do të jetë në krah të Ukrainës.

"Deri më sot kemi marrë shumë masa konkrete. Ato nuk janë të mjaftueshme, prandaj vazhdojmë të punojmë për të rritur presionin mbi Rusinë",- siguroi Presidenti i Këshillit të Bashkimit Evropian.

Lidhur me anëtarësimin e plotë të Ukrainës në BE, Charles Michel tha se “nuk është sekret” që brenda unionit ka mendime të ndryshme për këtë proces, dhe ky është gjithashtu një proces politik dhe juridik.

Michel ka theksuar se Komisioni Evropian duhet të deklarojë opinionin e tij në fund të qershorit dhe pas këtij procesi ai do të nisë personalisht procesin e vlerësimit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)