28 Janar 2021

AKB-ja nis Javët e Biznesit Kosovar 2020

Prishtinë, 19 nëntor - Aleanca Kosovare e Bizneseve ka nisur "Javët e Biznesit Kosovar 2020" me moto: Unë konsumoj produkte vendore, Po Ju?,  e cila në këtë vit organizohet konform manualit COVID 19 e cila do të ndryshojë strukturën e saj dhe do të jetë më inovative me influenc pozitive për prodhuesit dhe eksportuesit kosovar.

Kryetari i AKB-së Agim Shahini, tha se  po vazhdojnë me projektin tradicional tash e 18 duke kërkuar  konsumimin e prodhimeve vendore.

Javët e bizneseve do të vazhdoj deri me 17 shkurt.

Sipas tij prezenca e zëvendës kryeministrit tregon për mbështetjen e qeverisë. "Bizneset nuk kanë mjete rezervë dhe duhet qeveria ti ofron mbështetje e pa kushte", tha Agim Shahini.

Kryetari i AKB-së tha se duke konsumuar prodhime vendore zhvillojmë shtetin. Gjatë javëve të biznesit do të promovohen mbo dhjetë mijë prodhine vendore.

Ai tha se kjo javë nuk është vetëm mision i AKB-së, por edhe i prodhuesve dhe institucioneve që qëllim ka mbështetjen e ekonomisë duke promovuar prodhimet vendëse.

Madje ai ka thënë se të gjitha partitë politikë që nuk e përkrahin Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike nuk di ta kenë votën e bizneseve.

Kjo javë nuk është misioni i AKB, por edhe i prodhuesve dhe i shtetit, për të mbështetur ekonominë duke promovuar prodhime vendore.

Qeveria duhet t’i ndihmojnë bizneset dhe Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike po zvarritet she është hera e parë që ne i adresojmë kritikat nga Kuvendi dhe jo Qeveria, dhe shpresoj dhe apelojë të partitë politike që ta shohin partner biznesin kosovar dhe ta dinë se pagat rrjedhin nga taksat.

“Edhe ne do të ngurojmë që ta qesim voton për ata që po ngurojnë ta votojnë në Kuvend. Shumë biznese do të mbyllen dhe shumë janë në krizë. Javët e biznesit do të vazhdojnë deri me 17 shkurt, dhe nga nesër ne do të jemi anembanë Kosovës. Ne i kërkojmë Qeverisë tonë që të bënë ato çka i kërkon zëri i biznesit dhe ajo është mbështetja", tha Shahini.

Sipas tij deri  në përfundim të fushatës do të promovohen më shumë se 10 mijë produkte ne vend.

Zëvendës kryemimistri Besnik Tahiri, përgëzoi AKB-në që edhe në këto kushte të vështira po mbajnë gjallë shpirtine biznesit.

Ai porositi bizneset që të vazhdojnë punën duke u premtuar lehtësira për prodhuesit vendës.

 Zv kryeminstri tregoi se tani janë të bllokuar sepse Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike e i cili po tentohet të miratohet javën e ardhshme.

Ky projekt po ashtu bëhet në kuadër edhe të përkrahjes  së luftës çlirimtare  me moton Liria ka emër.

Lumnije Ajdini, menaxhere e AKB-së prezantoi aktivitete  aktivitet të cilat pritet të realizohen ne kuadrr te projektit tradicinal   18 vjecR të Javëve të Biznesit Kosovar, ku do marrin pjesë mbi 100 kompani vendëse me mbi 10 mijë prodhime. Të gjitha këto aktiveitetet do te realizohen duke respektuar rekomandimet  dhe masat anti Covid.

Ajo tregoi se promovimi i prodhimeve vendore dhe sovjet do te realizohet ne Kosovë, Ballkan e BE.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Dhjetor 2020

- Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ekrem Hysenaj do të mbaj konferencë për media, në të cilën do të prezantoj aktivitetet e zhvilluara, si dhe rezultatet e arritura të ATK-së gjatë vitit 2020. (Zyra qendrore e ATK-së, ora 10:00)

- KDI organizon konferencën për media ku do të shpaloset “Indeksi për Perceptimin e Korrupsionit” për vitin 2020 përgatitur nga Transparency International. (Zyret e KDI-së, ora 10:00)  

- Mbahet mbledhja e parë e rregullt për vitin 2021 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Promovohet libri “Krime serbe në Kosovë”, i autorit Çerçiz Loloçi. (Qendra Mediale të Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, merr pjesë në prezantimin e pullës postare, dedikuar personelit shëndetësor që kanë humbur jetën gjatë ballafaqimit me COVID-19. (Ministria e Shëndetësisë, ora 11:00)

- Universiteti "Fehmi Agani" në Gjakovë organizon ngjarjen kushtuar Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, e cila këtë vit i është kushtuar albanologut austriak - hebre Norbert Jokl. (Ambientet e Fakultetit të Edukimit-Filologjisë në Gjakovë, ora 12:00)

- Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, merr pjesë në përurimi i fillimit të punimeve për ndërtimin e Qendrës së Mjekësisë familjare në Strellc të Deçanit. (Strellc – Deçan, ora 12:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet afër Ministrisë së Shëndetësisë. (Afër Ministrisë së Shëndetësisë, ora 13:00)

- Kandidati për deputet i AAK-së, Shemsedin Dreshaj, mban konferencën për medie. (Zyra e AAK-së, ora 13:00)

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate Fatmir Limaj merrë pjesë në takimin në mbështetje të nominuarëve për deputet në Skenderaj. (Lokali 'Te Mixha' në fshatin - Polac, Skënderaj, ora 16:30)