19 Shtator 2019

98 për qind bien eksportet serbe pas vënies së taksës

Prishtinë, 18 dhjetor - Analiza "Ndikimi i taksës 100% në ekonominë kosovare nga data 21 nëntor deri me 5 dhjetor 2018", është  ishte temë diskutini në Prizren organizuar nga Aleanca Kosovare e Bizneseve.

Agim Shahini, kryetar i AKB-së, tha ne kanë kërkuar nga qeveria marrjen e këtij vendimi tash disa vjet  dhe se ky vendim po del të jetë mjaft pozitiv dhe i drejtë për bizneset kosovare.

Gjatë kësaj periudhe  nga 21 nëntori deri me 5 dhjetor 2018, ka pasur rritje të prodhimtarisë vendore, punësimit, mirëqenies e zhvillimit.

Në bazë të hulumtimit del se tek bizneset kosovare masat kanë ndikuar pozitivisht. Vendi nga kjo po përfiton shumë në të gjitha aspektet. Nga kjo rrezulton si pozitive sipas përgjigjeve të respodentëve se ekonomia prodhuese është në drejtim të rimëkëmbjes,

Ai shtoi se kryemnistri dhe të tjerët janë kategorik që kjo masë të mos hiqet dhe do të ketë edhe masa tjera.

Sipas tij ajo që është shumë e rëndësishme, është se Shqipëria ka rritur eksportet drejt Kosovës rrethë 35 për qind në krahasim me vitin e kaluar.

"Taksa është  arma më e fuqishme për ta gjunjëzuar Serbinë", tha Shahini.

Ai tregoi se nga ana  tjetër Serbia ka humbur 98 për qind të eksporteve apo 63 milionë euro deri në fund të këtij viti.

Mbi 2000 maune të bizneseve serbe më nuk po lëvizin e eksportojnë në Kosovë.  Mbi 1.3 milionë euro janë humbje derivatesh. Mbi 300 biznese janë ankuar tek institucionet serbe.

 "Bizneset serbe, kanë humbur tregun dhe po mundohen me falsifikime të origjinës e paketimeve të hynë në Kosovë por kjo nuk mund të  ndodh. Serbia me çdo kusht mendon të jetë këtu me prodhime, por më tash kjo nuk do të ndodh më.

Liman Asllani, koordinator i AKB-së në regjionin  e Prizrenit, tha se vënien e kësaj takse  e kanë kërkuar tash 16 vjet,  e cila ka dobësuar bizneset serbe skajshnërisht.

Në anën tjetër taksa 100 për qind ka ndikuar pozitivisht në rritjen e prodhimtarisë kosovare, punësimit e zhvillimit.

Ai stoi se duhet bëhet unifikimi i tregut Shipëri- Kosovë në mënyrë që Coca colën ta inportojmë  nga Tirana e jo nga Zemuni, e po ashtu edhe brendet tjera botërore.

Ai para të pranishmëve ka publikuar analizën dhe rekomandimet ndaj institucioneve e bizneseve.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 shtator 2019 - Në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren të zhvillon punimet një punëtori nga Garda Kombëtare e Iowa në SHBA dhe Forcës të Sigurisë së Kosovës. (Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren, ora 8:00)

- Mbahet mbledhja e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Mamushës  ku do të takoj kryetarin e kësaj komune, Abdülhadi Krasniç , për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Objekti i komunës, ora 10:15)

- Fillon skema e re e projektit per fuqizimin e angazhimit të ndërtimit të pronësisë i financuar nga BE që synon të mbështesë punën e OJQ-së për një Kosovë të gjelbër. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Në kuadër të Javës për Zhvillim të Qëndrueshëm në Kosovë, Balkan Green Foundation dhe Instituti për Politika Zhvillimore organizojnë eventin që thekson të arriturat dhe ndikimin në komunitet nga projekti “Empower - Engage Build Ownership” i mbështetur nga Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë. (Amfiteatri i Sheshit Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Në faqen e KDI-së në Facebook, mbahet bashkëbisedimi LIVE për dialogun Kosovë-Serbi, me kandidaten për kryeministre znj.Vjosa Osmani nga Lidhja Demokratike e Kosovës. (KDI, ora 12:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e katërt në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatin për Kryeministër nga Koalicioni Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Partia Socialdemokratike. Ramush Haradinaj. (Lëvizjes FOL, ora 13:00)

- Mbahen ndeshjet e ligës së femrave dhe ligës së juniorëve në pingpong. (Ferizaj, ora 18:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me qytetarë të Prishtinës. (Hotel Sirius, ora 18:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, takohet me strukturat dhe qytetarët e Ferizajt. (Restaurant “Fitorja”. ora 18:00)

- Bëhet hapja e ekspozitës personale të piktorit Vehbi Murati, e titulluar “Një ditë e zakonshme shtatori”. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00) 

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me banorë te Malishevës së Gjilanit. (Fshati Malishevë, ora 20:00)

 - Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me banorë te Pozhoranit. Pozhoran, ora 21:00)