05 Dhjetor 2022

Sindikata e PTK-së, kundër privatizimit

Prishtinë, 17 qershor - Në një konferencë për media përfaqësues ngaSindikata e Pavarur e Postë Telekomit të Kosovës kanë kërkuarndërprerjen e procesit të privatizimit të PTK-së, për shkak tëparregullsive dhe jo transparencës në këtë proces.

Milzaim Alshiqi, kryetari i kësaj sindikate u ka bër thirrje institucioneve të vendit dhe atyre ndërkombëtare që bashkërisht ta ndalin këtë proces, që sipas tij nuk është koha dhe rrethanat në vend që e arsyetojnë këtë privatizim.

“Vendimi i marrë dje nga qeveria për ne si kryesi e Sindikatë e PTK-së dhe për të punësuarit është i pa pranueshëm dhe do të refuzohet nga sindikata dhe punëtorët me të gjitha mjetet sindikale dhe ligjore. Ky privatizim po bëhet me shumë parregullsi,për të cilin nuk ka pasur asnjë debat me sindikatën. Po ashtu po bëhet në mungesë të ligjit të punës, ligjit sindikal , në mungesë të kodit telefonik dhe i cili proces nuk është aspak transparent para opinionit”.

Sipas tij PTK-ja përmes fitimit të pastër 280 milionë euro të dhënë qeverisë ndihmon këtë të fundit në fazën e parë të ndërtimit të autostradës, prandaj thotë se nuk ka arsye për tu ngut me shitjen e saj. 

“Po ashtu duke marrë për bazë mungesën e legjislacionit adekuat që rregullon këtë lëmi si dhe në përgjithësi mbrojtjen e punëtorëve dhe duke marrë bazë krizën globale, duke përcjellë trendet e privatizimit në rajon na len me dyshuar në privatizimin transparent dhe në kohë të papërshtatshme”, ka thënë ai. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)