13 Dhjetor 2019

Shoqata Sindikale e Radio Kosovës dënon abuzimin me pasurinë publike

Prishtinë, 22 nëntor - Shoqata Sindikale e Radio Kosovës, e dënon ashpër abuzimin me pasurinë publike që po bëhet nga Grupi “Koha”, në ndërtesën ku është e vendosur Radio Kosova.

Ky Grup sipas sindikates së bashku me disa oligarkë të politikës, janë duke e shkatërruar një pjesë të objektit të ish-Radio Prishtinës, tani Radio Kosova.

"Me bekimin e Agjencisë Kosovare të Privatizimit po vazhdon abuzimi me pronën publike, por dëmi i jashtëzakonshëm që po shkaktohet në këtë rast është shkatërrimi i qindra audio shiritave, të cilët i kanë shpëtuar luftës së fundit.".

"Duket se shumë vështirë do të jetë që kjo pasuri dhe trashëgimi e madhe për mediat, t’u shpëtojnë zhvatësve të pronës publike!", thekson Shoqata Sindikale e Radios.

Shoqata Sindikale e Radio Kosovës, konsideron se këto veprime të AKP-së janë të rrezikshme dhe po e dëmtojnë skajshmërisht interesin publik në rend të parë, e pa asnjë dyshim edhe RTK-në si transmetues publik.

Zyrtarët e AKP-së me këto veprime janë vënë në shërbim të atyre grupeve të cilat me çdo kusht dëshirojnë ta shkatërrojnë pronën publike. Si rezultat i këtyre veprimeve të papërgjegjshme po rrezikohet seriozisht siguria e objektit të Radio Kosovës, mbarëvajtja e procesit të punës dhe materialet arkivore me rëndësi historike që ndodhen në këtë objekt.

Shoqata Sindikale e Radio Kosovës u bën thirrje të gjitha partive politike dhe deputetëve në ardhje të Kuvendit të Kosovës, që çështje e pronës ta zgjidhë në të ardhmen me ligjin e ri për Transmetuesin Publik, e që presim se do të trajtohet me prioritet nga përbërja e re e Parlamentit.

Konsiderojmë se duhet që në mënyrë të qartë të përcaktohet se pjesë përbërëse e tij të jenë të gjitha pikat transmetuese të aprovuara në nivel ndërkombëtar (konferenca botërore “Gjeneva 84” për planin frekuencor ne brezin FM), ku janë përcaktuar saktë dhe qartë lokacionet transmetuese.

Një nga këto lokacione është objekti i Radio Kosovës, prej ku transmetohen programet e Radio Kosova 1 dhe Radio Kosova 2.

Fajtor për këtë gjendje janë edhe të gjithë drejtuesit e RTK-së të cilët asnjëherë nuk kanë shpreh gatishmëri që kjo pronë të funksionalizohet dhe të vihet në shërbim të transmetuesit publik.

Në të kundërtën, Shoqata Sindikale e Radio Kosovës (SHSRK) së bashku me të gjithë kolegët tanë të RTK-së, do të organizojmë protestë në mbrojtje të pasurisë publike me të cilën menaxhon Radio Kosova.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 dhjetor 2019 - Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizojnë hapjen e ekspozimit dhe promovimit të prodhimeve vendore në kuadër të “Javëve të Biznesit Kosovar 2019” me moto: Unë Konsumoj Produkte Vendore, Po JU? (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Organizata për Fëmijët pa Kujdes Prindëror organizon konferencë nacionale për të diskutuar për situatën e strehimit familjar në Kosovë, për të arriturat, sfidat dhe planet e ardhshme për të zhvilluar me tutje këtë shërbim për fëmijët pa përkujdesje prindërore. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale organizon takim vjetor informues për përfaqësuesit dhe personat përgjegjës të ndërmarrjeve që merren me shfrytëzimin dhe përpunimin e lëndëve minerare, përpiluesit e plan-programeve të hulumtimit, përpiluesit e projekteve gjeologjike dhe të shfrytëzimit. (Salla e madhe në ndërtesën e Ministrisë së Administratës Publike, ora 10:00)

- Instituti Columbus organizon tryezë diskutimi me temë "Efekti i korrupsionit tek qytetarët: Diskutimi i fondit për trjatimin e pacientëve jashtë institucioneve publike të Kosovës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon konferencë informuese për zhvillimin e sektorit privat ku do të behet edhe ndarja e mirënjohjeve për “Ndërmarrjet me të suksesshme të vitit 2019”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Demokraci Plus në bashkëpunim me Fondacionin Konrad Adenauer organizon konferencën lidhur me Procesin e Berlinit dhe obligimet për Sundim të Ligjit dhe Mirëqeverisjen. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj zhvillon vizitë pune në Ministrinë e Mbrojtjes, për të shënuar  një vjetorin e miratimit të tri Ligjeve, Ligjin për Forcën e Sigurisë, Ligjin për Shërbimin në FSK dhe Ligjin për Ministrinë e Mbrojtjes. (Ministria e Mbrojtjes, ora 11:00)

- Komuna e Istogut organizon diskutim publik me qytetar për projekt rregulloren komunale për taksa, ngarekesa dhe gjoba. (Ndërtesa e Komunës së Istogut, ora 11:00)

- Ekipi i Kombëve të Bashkuara në Kosovë së bashku me Klubin Ndërkombëtarë të Prishtinës  organizon panairin e festave të fundvitit. (Ndërtesa e Termokiss në Dardani, ora 12:00)

- Nxënësit finalistë nga e gjithë Kosova të klasave 3-12 do të konkurrojnë në garën e katërtë vjetore Po-e-Zë. (Amfiteatri i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 12:00)

 - Muzeu Kombëtar i Kosovës organizon hapjen e ekspozitës me fotografi 'Bukuria e betonit' nga autori Etienne Rémond. (Muzeu Kombëtar, ora 12:00)

- Kryeministri në detyrë Haradinaj, në përvjetorin e rënies së dëshmorit dhe heroit Mujë Krasniqi, bën homazhe dhe vendos kurora lulesh te shtatorja e heroit. (Klinë, ora 13:00​)

- Hapet panairi “Punimet artizanale përtej kufijve” i organizuar për nder të festave të fundvitit, në kuadër të projektit ndërkufitar Kosovë - Maqedoni Veriore, “Ndërtimi i konkurrencës përmes bashkëpunimit dhe inovacionit: Qasja në tregjet e eksportit për produktet artizanale’’. (Restorant ‘’Planet’’ në Gjilan, ora 14:00)

- Instituti Kosovar për Hulumtim dhe Zhvillim të Politikave organizon tryezë diskutimi me temë: “Ligjërisht (t’pa) diplomuar?” e cilan mbahet me qëllim të diskutimit rreth problemit të verifikimit të diplomave të studentëve të cilët kanë ndjekur studimet pranë Bartësve Privatë të Arsimit të Lartë. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Projekti Climate 4 Change, i cili mbështetet nga Ambasada Norvegjeze dhe nga Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizon një debat politik - publik në të cilën do të diskutotohet për klimën. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve, ora 17:00)

- Ambasadorja e Francës në Kosovë, Marie-Christine Butel, organizon një pritje e cila si qëllim ka promovimin e djathit të Sharrit. (Rezidenca e Francës në Arbëri, ora 17:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon shfaqjen e dokumentarit “Java Kundër Korrupsionit 2018”.  (Modelarium i Fakultetit te Arkitekturës të Universitetit të Prishtinës, ora 18:00)