27 Shtator 2022

Riparimi i aeroplanmbajtëses së vetme ruse shtyhet për kohë të pacaktuar

Moskë, 26 maj - Përkundër deklaratave të mëhershme të drejtuesve të lartë ushtarake rusë, që riparimi i aeroplanmbajtëses ruse Admirali Kuznetsov po shkonin sipas planit, u bë e ditur se përfundimi i punëve të riparimit mund të merr kohë shtesë.

Sipas informacioneve të siguruara nga Agjencia ruse e lajmeve Avia.pro, data për përfundimin e riparimit dhe provave të aeroplanmbajtëses Admirali Kuznetsov janë shtyrë për një kohë të pacaktuar.

Drejtori i Përgjithshëm i Korporatës së Bashkuar të Ndërtimit të Anijeve Aleksei Rakhmanov, është shprehur se për shkak të problemeve teknike që lidhen me furnizimin me pajisjeve të riparimit mund të ketë vonesa në riparim dhe testimin e aeroplanmbajtëses.

Aeroplanmbajtësja Admirali Kuznetsov, është aeroplanmbajtësja e vetme ruse dhe që nga prilli i vitit 2018, për shkak të problemeve që ishin shfaqur në të gjatë misionit të saj luftarak në Mesdhe, në kuadër të sulmeve ajrore në Siri, ishte në remont.

Gjatë kohës sa ishte në remont, në aeroplan bartësen Admirali Kuznetsov, kishin ndodhur dy avari, njëra në tetor të vitit 2018, ku ishte shkaktuar një vrimë e madhe e përmasave katër me pesë metra, ndërsa avaria e fundit kishte ndodhur me 12 dhjetor 2019, ku si pasoj e saldimit kishte shpërthyer një zjarr, të cilin nuk kishin arritur ta shuanin për më shumë se 24 orë. Gjatë zjarrit kishin humbur jetën dy persona ndërsa

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)