28 Shtator 2022

Punonjësit e transportit në Londër hyn në grevë, kërkojnë rritje pagash

Londër, 19 gusht - Rrjeti i transportit të Londrës pritet të paralizohet sot pasi punëtorët e metrosë dhe autobusëve në të gjithë Britaninë janë në grevë për shkak të pagave dhe kushteve të punës.

Të gjitha linjat e metrosë së Londrës pritet të preken sot, ku do të reduktohen shërbimet hekurudhore të udhëtarëve në kryeqytet dhe e autobusët në Londrën, ka njoftuar Transporti për Londrën (TFL).
ADVERTISING

Dhjetëra mijëra punëtorë në rrjetin e gjerë kombëtar hekurudhor dolën në grevë që prej ditës së djeshme dhe greva e tyre do të vazhdojë.

Sindikatat e transportit po organizojnë greva hekurudhore në të gjithë vendin këtë vit duke kërkuar paga dhe kushte më të mira pune për anëtarët e tyre, kërkesa që pasqyrojnë rritjen e kostos së jetesës të shkaktuar nga inflacioni, i cili nga ana e tij nxitet nga rritja e çmimeve të energjisë.

Të dhënat treguan inflacionin në 10.1% në korrik, niveli më i lartë që nga shkurti 1982, pasi rritja e kostove të energjisë për shkak të pushtimit rus të Ukrainës goditi konsumatorët drejtpërdrejt përmes faturave të tyre shtëpiake dhe indirekt përmes rritjes së çmimeve të ushqimeve.

Kjo ka çuar në një përplasje midis kompanive, të cilat thonë se rritja e kostove dhe rënia e kërkesës po kufizojnë fuqinë e tyre negociuese, sindikatave, të cilat thonë se punëtorët e tyre nuk mund të jetojnë me pagat që po marrin dhe qeverisë, e cila është e shqetësuar për pagën e madhe. rritjet mund të nxisin inflacionin.

Punëtorët në industri të tjera britanike po planifikojnë gjithashtu greva. Këtu përfshihen avokatët, mësuesit, infermierët, zjarrfikësit dhe punëtorët në grumbullimin e mbeturinave, aeroportet dhe zyrat postare. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 shtator 2022

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim udhëheqësin e Njësisë në Drejtorinë e Përgjithshme të Komisionit Evropian për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Vassilis Maragos. (Kabineti i kryetarit, ora 9:50 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile që punojnë në fushën e mjedisit bën publikimin e raportit “Shkatërrimi ekologjik - Koha të veprojmë” i cili paraqet gjendjen e mjedisit në Kosovë, në raport me kërkesat e Bashkimit Evropian në kapitullin 27 “Mjedisi dhe ndryshimet klimatike”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin e shpenzimeve të Kuvendit, të Bankës Qendrore, Fondit të Kursimeve Pensionale, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- OJQ EC Ma Ndryshe mban konferencën “Zhvillimi i turizmit rural dhe trashëgimisë shpirtërore - Një e ardhme e domosdoshme?”. (Kino Lumbardhi në Prizren, ora 10:00)

-  Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me kryesuesen e Bordit të Shërbimit Spitalor, Klinik, Universitar të Kosovës znj.Aida Rexhepi dhe me u.d. Drejtoreshën e Shërbimit Spitalor, Klinik, Universitar të Kosovës znj. Pranvera Zejnullahu- Raçi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Shehu Academy në bashkëpunim me projektin e USAID organizon ngjarjen “Ndërlidhja e ofertës me kërkesën në tregun e punës” me moton “Aftësim, Punësim, Zhvillim”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Aleanca e të Rinjve të Kosovës zhvillon një aksion simbolik para Ministrisë së Arsimit, në mbështetje të kërkesave minimale të mësimdhënësve. (Para Ministrisë së Arsimit, ora 10:00)

- Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Kosovë organizon konferencën rajonale “Promovimi i Investimeve Rajonale”. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 11:00)

 - Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Ambasadorin e Luksemburgut, Eric Dietz. (Kabineti i kryetarit, ora 11:30 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)​

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton në parim Projektligjin për Institutin e krimeve të kyera gjatë luftës në Kosovë, dhe raportet e komisioneve kryesore për Projektligjin për Kompensimin e Viktimave të Krimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 13:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Kastriot mban konferencë për media. (Pallati i Drejtësisë, ora 13:00)

- Komisioni Ad-Hoc për Reformën Zgjedhore në Kosovë shqyrton Planin e punës së Komisionit, kërkesen për buxhetin e Komisionit dhe shqyrton termat e referencës për Grupin Këshillëdhënës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 14:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike bën zgjedhjen e eksperteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)