30 Janar 2023

Punonjësit e "Brussels Airlines" hyjnë në grevë, anulohen shumë fluturime

Bruksel, 21 dhjetor - Punonjësit e "Brussels Airlines", kompanisë kryesore ajrore transportuese të Belgjikës kanë hyrë në grevë me kërkesën për përmirësimin e kushteve të punës.

Punonjësit e "Brussels Airlines", përfshirë pilotët dhe ekuipazhet e kabinës filluan një grevë 24 orëshe me thirrjen e bërë nga sindikatat e ndryshme të punëtorëve.

Për shkak të grevës e cila zhvillohet në fillim të pushimeve të Krishtlindjeve, një prej periudhave më intensive të vitit, janë anuluar gjysma e mbi 100 fluturimeve të planifikuara për t'u realizuar nga aeroporti i Brukselit.

Në një deklaratë të përbashkët nga sindikatat lidhur me grevën thuhet se administrata e "Brussels Airlines" nuk respekton periudhat e pushimit të punonjësve, prish balancën e punës dhe jetesës dhe që planifikimet e fluturimeve janë shumë të vështira.

"Kushtet e punës duhet të përmirësohen menjëherë", thuhet në deklaratën në të cilën bëhet e ditur se pavarësisht sakrificave që punonjësit kanë treguar për shkak të pandemisë së COVID-19, administrata nuk vepron në përputhje me marrëveshjen dhe vazhdon largimet nga puna dhe shkurtimet e pagave.

"Brussels Airlines" filloi të përballet me probleme financiare për shkak të pandemisë. Aviokompania ka marrë mbështetje financiare nga qeveria e Belgjikës dhe ajo ka njoftuar se do të ulë numrin e flotës dhe të punonjësve.

E lidhur me "Lufthansa Group", aviokompania "Brussels Airlines" ka rreth 3.300 punonjës dhe 38 avionë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)