16 Gusht 2022

Punonjësit e Aeroportit të Parisit sot në grevë, anulohen fluturimet

Paris, 9 qershor - Rreth një e katërta e fluturimeve nga aeroporti kryesor i Parisit do të anulohen sot nga mëngjesi deri në pasdite për shkak të grevës së punonjësve që kërkojnë paga më të larta.

Për arsye të mungesës së stafit shkaku i grevës, Drejtoria e Përgjithshme e Aviacionit Civil (DGAC) u ka kërkuar kompanive të fluturimit të reduktojnë fluturimet e tyre nga ora 07:00 e mëngjesit deri në orën 14:00 pasdite.

Operatori i aeroporteve ‘Aeroportet de Paris’ (ADP) po ashtu ka paralajmëruar për zgjatjen e kohës së pritjes në aeroportet ‘Charles de Gaulle’ dhe ‘Orly’ për shkak të mungesës së stafit.

‘Le Figaro News’ raportoi se kompania ajrore ‘Air France’ ka anuluar 85 fluturime me distanca të shkurtra dhe të mesme, si dhe ka ri-planifikuar fluturime me distanca të gjata për të përmbushur kërkesat e DGAC-it.

Sindikatat e punëtorëve kanë bërë thirrje për grevë për të kërkuar një rritje të pakushtëzuar të pagave për 300 euro për të gjithë 80 mijë punonjësit në aeroportin ‘Roissy’.

"Punëdhënësit po mbyllin derën për negociatat serioze të pagave dhe vazhdojnë të ulin sistematikisht koston e punës", thuhet në njoftimin nga sindikatat që justifikojnë grevën

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)