20 Prill 2019

Policia realizon planin operativ "Kontrolli i automjeteve të transportit publik”

Prishtinë, 11 shkurt - Policia e Kosovës (PK) ka bërë të ditur së vazhdon angazhimin shtesë me aktivitete dhe plane konkrete policore, që kanë për qëllim ngritjen e vazhdueshme të sigurisë në trafik dhe uljen e aksidenteve.

Njësiti për Kontroll të Autostradave të Kosovës përveç aktiviteteve tjera javën e kaluar ka implementuar planin operativ "Kontrolli i automjeteve të transportit publik", ku në fokus kanë qenë kontrollimi i autobusëve, kombibusëve si dhe automjetet e taksive.

Gjithsejtë janë realizuar 35 pika kontrolli, janë kontrolluar rreth 245 automjete, ndërsa janë shqiptuar 169 gjoba si dhe janë konfiskuar tri palë targa për kundërvajtje, si në vijim:

1. Mungesa e kontrollit 6 mujor të mjeteve transportuese, 17 tiketa,
2. Pa regjistrim, 5 tiketa,
3. Mungesa e aparatit të zjarrit, 44 tiketa,
4. Tejkalim nga ana e djathtë, 2 tiketa (masë mbrojtëse 3 muaj),
5. Mungesa e pajisjeve rezervë, 24 tiketa,
6. Drita të parregullta, 15 tiketa,
7. Pasagjer më tepër, 7 tiketa,
8. Vendosja e foliave/errësimit në xhama, 12 tiketa,
9. Parafango e dëmtuar, 4 tiketa,
10. Përdorimi i telefonit, 3 tiketa,
11. Vozitje pa patentë shofer, 1 tiketë,
12. Mospërdorimi i rripit të sigurisë, 7 tiketa,
13. Parregullsi në tahograf, 9 tiketa,
14. Ndalesa pa stacion, 8 tiketa,
15. Tejkalim i shpejtësisë, 5 tiketa,
16. Të tjera, 6 tiketa. 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 prill 2019 - Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë Turneun memorial për të rinjë "Bedri Ajeti". (Pallati i sporteve në Prishtinë, ora 9:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media! (Selia e Vetëndosje, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri mban konferencë për media. (Press Qendra në Ndërtesën e Zyrës së Kryeministrit, ora 10:00)

- Alternativa mban konferencën e radhës të partisë në të cilën prezanton të gjetura dhe rekomandime për gjendjen mjedisore në Kosovë. (Zyret e partisë Alternativa. ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë Akademinë Përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së Dëshmorëve të Brigadës 136 Rugova, që organizohet nën patronatin e kryeministrit. (Teatri “Istref Begolli” në Pejë, ora 11:00)

- Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës organizon Konferencë për media lidhur me kthimin e shtetasëve kosovarë nga Siria. (Objekti i Prokurorit të Shtetit, ora 12:30)

- Biznesi anëtarë në Odën e Afarizmit të Kosovës “Altera”, bën promovimin e librit të autorit Bashmir Xhemaj, “Një shqiptar në CIA - dy jetët e Destan Berishës”. (Libraria Altera në Prizren, ora 13:00)

- Lansohet projekti #Forheroines. (Para monumentit “Heroinat” në Prishtinë, ora 13:00)

- Shoqata Atlantiku mbanë konferencë përmbyllëse për media në të cilën përfaqësuesi i shoqatës Gani Shehu, do të pasqyrojë ngjarjet që kanë shënuar 20-vjetorin e ‘Batalionit Atlantiku’, mesazhin kyç dhe vizionin për angazhimet në të ardhmen. (Hotel Grand, ora 14:00)