05 Dhjetor 2022

Përkrahet raporti i ART-së për vitin 2009

Prishtinë, 8 qershor - Raporti i Autoritetit Rregullator të Telekomunikacionit (ART) për vitin 2009, i shoqëruar me një aneks, ka marrë sot përkrahjen nga Komisioni për Ekonomi, Tregti, Industri, Energjetikë, Transport e Telekomunikacion, për procedim të mëtutjeshëm në Kuvend. 

Raportin me shtojcën e kërkuar nga Komisioni në mbledhjen e kaluar, para deputetëve e prezantoi kryetari i Bordit të ART-së-së, Ekrem Hoxha, i cili dha detaje shtesë rreth punës së këtij Autoriteti. Hoxha u fokusua në çështjen e operatorëve ilegalë të telefonisë mobile në Kosovë, rreth të cilës tha se aksioni i 23 dhe 24 prillit e ka zbritur numrin e stacioneve të tyre nga 26, në 12 sish. Ai tha se nëse pas 18 qershorit këto stacione do të vazhdojnë të emetojnë valë, atëherë do të merren masa ndaj tyre. 

Sa i përket kodit shtetëror të telefonisë, Hoxha theksoi se ART-ja është duke bërë përgatitje në këtë drejtim, ndërsa ka kompletuar dokumentet për aplikim për kodin shtetëror të internetit, por do të aplikohet në një moment të volitshëm, sipas sugjerimeve ndërkombëtare. 

Raporti i paraqitur u vlerësua lart nga anëtarë të Komisionit, por u dhanë edhe vërejtje rreth çështjeve të caktuara. Interesimet e tyre u fokusuan në çështjen e Dardafon-it dhe garancionit bankar, bartjes së licencës, operatorëve ilegalë telefonikë, kodit shtetëror etj.

Komisioni, në këtë mbledhje, që u udhëhoq nga kryetarja Myzejene Selmani, shqyrtoi edhe amendamentet në Projektligjin për Inspektoratin e Tregut dhe Mbikëqyrjen Inspektuese. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)