19 Gusht 2019

PDK-ja po e shkatërron Telekomin e Kosovës

Prishtinë, 14 maj - Shefi i grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca në seancën e sotme ku po diskutohet për gjendjen e Telekomit tha se PDK-ja ka orkestruar Telekomin e Kosovës.

Sipas tij, edhe 550 antena prej të cilave merret qiraja 3.6 milionë euro janë të vendosura te zyrtarët e PDK-së.

“Unë nuk kam asnjë familjar në Telekomin e Kosovës, ndërsa Kadri Veseli ka shumë miq dhe miqtë e tij së bashku me partinë e tij e kanë orkestruar Telekomin e Kosovës. Unë kam listuar gjashtë fakte që PDK qëndron pas kësaj pune."

"E para Shyqëri Haxhi kur ka dëshmuar se Hashim Thaçi e ka thirr në telefon, e kanë arratisur Haxhën në Londër."

"Në përgjimet printo Adem Grabovci së bashku me Besim Beqaj e vendosin Nuredin Krasniqin si ushtrues detyre, pastaj, Agron Mustafën e kanë vendosur drejtor të Telekomit, e ai është i afërt i tyre."

"Drejtori i bordit Rexh Xhombalaj është zyrtar i PDK-së, ky e ka marrë vendimin për kontratën e dëmshme. Pastaj njërin prej kryeshefave ekzekutiv është nip i Azem Sylës”, tha ai.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2019 - Mbahet mbledhja e Komiteti për Politik dhe Financa e Komunës së Rahovecit. (Komuna e Rahovecit, ora 10:00)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" festojnë ditëlindjen e mikut të madh të shqiptarve e mbar njerëzimit ish Presidentit të SHBA, Billi Clinton . (Zyret e shoqatës "Miqtë e Amerikës", që gjendet afë Agjencisë së Statistikave të Kosovës përball Parlamentit, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia solemne e hapjes së punimeve të Seminarit XXXVIII Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Biblioteka Universitare, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë solemne të hapjes së punimeve të Seminarit XXXVIII Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Salla e kuqe, Fakulteti i Filologjisë, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenit dhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit bëjn përurimin e Stadiumit Ndihmës në lokacionin Boka Boka. (Fshati Korishë në Prizren, ora 11:00)

- Bëhet shfaqja për media e filmit "Shpia e Agës" i Lendita Zeqirit (Kinema Cineplexx, ora 13:00)

-  Komuna e Prizrenit në kuadër të hartimit të buxhetit për vitin 2020 do të organizojë dëgjime publike me banorët e rajonit të Hasit dhe Anadrinit, me qëllim të angazhimit të tyre në procesin e hartimit të buxhetit, transparencës, gjithëpërfshirjes dhe llogaridhënies ndaj qytetarëve. (Shtëpia e Kulturës në Gjonaj, ora 19:00)