18 Janar 2021

Nga nesër, transporti urban do të jetë falas në Prishtinë për një muaj

Prishtinë, 30 nëntor - Transporti urban në Prishtinë do të jetë falas për një muaj. Lajmi është konfirmuar nga kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, i cili ka thënë se për një kuaj rresht, duke filluar nga nesër transporti do të jetë falas për qytetarët prishtinas.

“Meqenëse tani jemi në pandemi, atëherë rreziku nga sëmundjet respiratore është i lartë. Prandaj, kemi vendosur që muajin dhjetor i gjithë Transporti Publik në Prishtinë të jetë falas. Kjo do të na kushtojë një pjesë të buxhetit por mendojmë se ja vlen."

''Një anë e mirë e Covidit janë maskat që do të na mbrojnë edhe më shumë nga maskat. Ndërsa apeli kryesor është i mos përdorimit të paneovjshëm të veturave”, ka shkruar Ahmeti në Facebook.

Kryekomunari ka kërkuar nga qytetarët të tregohen të kujdesshëm për mbrojtjen e shëndetit në kohë pandemie.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Dhjetor 2020

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj ish kryetarit te Komunës së Ferizajt, Faik Grainca për peqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Katedrales së Madhe të qytetit. (Pranë Katedrales, ora 13:00)

- Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural organizon ngjarjen promovuese të Master Planit të Ujitjes në Kosovë - #KIMP. (Platforma Zoom - https://zoom.us/j/96935761303?pwd=ek5QRFdZdXBCR0FKditlaTRwMWIvdz09, ora  13:30)