21 Shkurt 2020

Menaxhmenti i Aeroportit kërcënon punëtoret grevist me masa ligjore

Prishtinë, 20 gusht - Sot në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “ Adem Jashari” është mbajtur greva e punëtoreve të Sindikatës së Pavarur të Punëtorëve nga ora 08:00 deri në orën 10:00.

Ndërkaq zedhensja e Aeroportit, Valentina Gara përmes një njoftimi per media ka njoftuar publikun se fluturimet e parapara nga ora 08:00-10:00 mund te kene vonesa. 

"Meqenese ne kemi marrë te gjitha masat paraprake për Grevë mirëpo duke u bazuar në takimin e djeshem me Udhëheqësinë e Sindikatës së ANP-së, ne nuk kemi marre në konsideratë së do të ketë veprim jashtë të gjitha kornizave ligjore të grevave për të penguar procesin e punës", ka thënë Gara.

Menaxhmenti i Aeroportit ka kërcenuar punëtoret grevist me masa ligjore ndaj personave përgjegjes të kësaj greve

 "Menaxhmenti i ANP-se do te shqyrtoje te gjitha rastet veç e veç dhe do te marrim masa ligjore ndaj personave pergjegjes!", ka thënë zëdhënsja e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës “ Adem Jashari”. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 shkurt 2020  - Mbahet takimi i 178-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Grupi për Ballkan dhe anëtarët e tjerë të Grupit për Politika dhe Avokim Kosovë – Serbi mbajnë tryezën e diskutimit për të arriturat e dialogut teknik Kosovë – Serbi. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi (zyra e kryetarit, ora 10:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në akademinë përkujtimore për heroin Shaban Polluzha, me rastin e 75 vjetorit të rënies së tij. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim kryetaren e Kuvendit të Republikës, Vjosa Osmani (zyra e kryetarit, ora 15:00)

- Kryeparlamentarja Osmani mban fjalim para kuvendarëve të Gjilanit e më pas viziton shkollën fillore “Thimi Mitko”. (Salla e Kuvendit te Komunës së Gjilanit, ora 15:30)

- Kryeparlamentarja, Vjosa Osmani dhe Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri do të shkojnë për vizitë ngushëlluese në familjen Bllaca. (Gjilan, ora 17:00)

Festivali Nderkombetar i Animacionit Anibar organizon natën e shfaqjes së filmit Please Vote for Me" dhe dhurimit të librit nga truAktiv. (Kinema "Jusuf Gërvalla" në Pejë, ora 19:00)