29 Maj 2020

Lufthansa nga qershori fillon me fluturimet

Berlin, 9 maj - Kompania ajrore gjermane Lufthansa bëri të ditur se në qershor planifikon të fillojë me fluturimet e rregullta në 106 destinacione në Gjermani dhe Evropë.

Nga Lufthansa Group theksojnë se Lufthansa, SWISS dhe Eurowings nga qershori do të vazhdojnë me fluturimet e rregullta, të cilat u ndërprenë për shkak të përhapjes së koronavirusit të ri (COVID-19).

Bëhet e ditur se vendimi është marrë pas numrit të rritur të qytetarëve të anketuar, që vijnë në kohën e zbutjes së masave në Gjermani dhe vendet tjera evropiane.

Më tej theksuan se në qershor, 160 avionë sërish do të qarkullojnë në Evropë. Ata theksuan se pasagjerët edhe më tej do të mbajnë maska në avionë dhe se duhet të informohen për masat dhe karantinën në vendet që udhëtojnë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 Maj 2020

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Prizrenit, e thirrur nga kryesuesi i Kuvendit. (Salla e shtëpisë së kulturës "Xhemajli Berisha", ora 10:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike, shqyrëtohet  raporti vjetor i përformancës se Zyrës Kombëtare të Auditimit për vitin 2019. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e pestë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit për vitin 2020, në të cilën do të bëhët shqyrtimi i propozim vendimit për bartjen e tejkalimit të të hyrave vetanake nga viti 2019.  (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e radhës e Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Objekti i KGjK-së, ora 14:00)