30 Janar 2023

Lufthansa në grevë, anulohen dy të tretat e fluturimeve

Berlin, 21 shkurt - Në konfliktin e tarifave në shoqërinë ajrore gjermane të fluturimeve Lufthansa qëndrimet e palëve mbeten të ndryshme një ditë para fillimit të grevës së planifikuar për ditën e hënë.

Megjithatë të dyja palët shfaqën gatishmërinë  e tyre për bisedime. Por kushtet e ofruara nga shoqëria ajrore për rifillimin e negociatave u refuzuan nga shoqata e pilotëve Cockpit.

Lufthansa është e gatshme për dialog, në qoftë se Cockpiti heq dorë nga kërkesat, që e drejta e tarifave të zbatohet edhe në sipërmarrjet bija të koncernit në vendet jashtë Gjermanisë.

Cockpiti me rreth 4.000 pilotë ka paralajmëruar se do të fillojë grevat prej ditës së hënë deri të enjten. Si pasojë e grevës së paralajmëruar katërditore do të anulohen dy të tretat e fluturimeve. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)


- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)