06 Dhjetor 2022

Lufthansa e interesuar të fillojë fluturimet në Kosovë

Prishtinë, 2 korrik - Një delegacion i aviokompanisë më të madhe europiane njëherit dhe njërit prej liderëve botërorë në këtë fushë, kompanisë gjermane Lufthansa është takuar sot më menaxhmentin e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës, për të parë mundësinë e fillimit të fluturimeve nga Gjermania për në Kosovë. Bëhet fjalë për mundësinë e fillimit të fluturimeve nga disa qytete të Gjermanisë për  në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës nga fillimi i vitit të ardhshëm.

“Patëm një takim shumë të rëndësishëm me një delegacion të aviokompanisë së mirënjohur Lufthansa, të cilët janë duke u interesuar për të filluar fluturimet për dhe nga Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës. Interesimi i kësaj aviokompanie dëshmon për kapacitetet gjithnjë në rritje dhe atraktivitetin e aeroportit tonë në raport me aviokompanitë më të njohura”, tha drejtori menaxhues i ANP-së Agron Mustafa.

Sipas tij, nëse kjo kompani fillon fluturimet në vitin e ardhshëm atëherë do të rritet edhe më shumë konkurenca që do të reflektohet në çmimet e biletave.

“Vet interesimi nga Lufthansa për fillimin e fluturimeve nga ta, do të thotë shumë si për sigurinë që ofron aeroporti dhe vet atraktivitetin e Kosovës në raport më aviokompanitë e fuqishmë dhe investimet e jashtme. Prezenca e mëhershme e aviokompanive të fuqishme në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës po vazhdon të shtojë interesimin e aviokompanive më të mëdha evropiane dhe botërore që të jenë prezentë në ANP”. tha tutje drejtori Mustafa.

Dealegacioni i Lufthansa Group udhëheqej nga z. Volker Muhle, Menaxher  Përgjithshëm për Lufthansa German Airlines dhe Austrian Airlines për Kosovë dhe Shqipëri, ku në ekipin e tij ishin edh zyrtarë të lartë për zhvillimin e biznesit dhe të planifikimit të Lufthansa group.

Në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës fluturojnë pothuajse të gjitha aviokompanitë e mëdha botërore si British Airways, Austrian Airlines, Swiss, EasyJet, Airberlin, Malev, Turkish Airlines, Adria, Norëegian Air, Croatia Airlines, Montenegro Airlines etj etj.

Numri i udhëtarëve dhe fluturimeve vazhdon të jetë në rritje në ANP. Nëse krahasojmë muajin Qershor 2010 me të njëjtin muaj gjatë vitit 2009, nëpër ANP kanë kaluar rreth 10% më shumë udhëtarë komercial dhe janë realizuar rreth 9% fluturime komerciale më shumë, apo thënë në shifra 43057 udhëtarë dhe 227 fluturime më shumë se sa në vitin paraprak.

Ndërkaq rritja e numrit të udhëtarëve për gjashtë mujorin e parë të vitit 2010 në krahasim me të njëjtën periudhë kohore të vitit 2009 është rreth 9% më shumë, ndërsa numri i fluturimeve sillet rreth 10% .
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)