26 Shtator 2022

Linjat ajrore të SHBA-së heqin detyrimin e maskave në fluturimet e brendshme

New York, 19 prill - Katër kompanitë kryesore të transportit ajror të SHBA-së njoftuan heqjen e detyrimit të mbajtjes së maskave të zbatuar në fluturimet e brendshme, në përputhje me vendimin e fundit të gjykatës federale.

Shfuqizimi erdhi pas vendimit të gjykatës federale në SHBA, e cila anuloi rregulloren që zgjati detyrimin për mbajtjen e maskave në linjat ajrore dhe mjetet e tjera të transportit publik deri më 3 maj.

Kompanitë United, Delta, American dhe Southwest, të cilat cilësohen si katër firmat më të mëdha ajrore në vend, njoftuan se kanë hequr detyrimin për të mbajtur maska në fluturimet e brendshme në përputhje me vendimin e gjykatës.

Në një deklaratë pas vendimit të gjykatës, Administrata e Sigurisë së Transportit të SHBA-së njoftoi se do të ndërmarrin hapat e nevojshëm për të hequr shpejt detyrimin e maskave.

Rregullorja e maskave, e cila ka shkaktuar polemika midis Demokratëve dhe Republikanëve për një kohë të gjatë në SHBA, u zgjat javën e kaluar nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) deri më 3 maj, me çka Republikanët reaguan ndaj vendimit.

Në një deklaratë të datës 13 prill, CDC tha se kishte përsëri një rritje të rasteve të COVID-19, kështu që do të vazhdojë të jetë e detyrueshme për pasagjerët që përdorin autobusë, tragete dhe metro, si dhe transportin ajror, të mbajnë maska deri të paktën deri më maj 3.

Vendimi në fjalë shkaktoi polemika, pasi shumë shtete të SHBA-së nuk kishin detyrim maskash ​​në restorante dhe qendra tregtare. Drejtuesit e kompanive ajrore që operojnë në SHBA i dërguan një letër presidentit amerikan Joe Biden në mars, duke kërkuar që të hiqet kërkesa për maska ​​në avionë.

Vendimi i CDC-së u anulua nga gjykata federale në Florida dhe u theksua se CDC kishte tejkaluar kompetencat e saj.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)