08 Shkurt 2023

Lëshohet në qarkullim pulla postare “Pëllumbi ilir”

Prishtinë, 17 gusht - Nga sot, Filatelia e Postës së Kosovës, lëshon në qarkullim të rregullt postar emisionin e rregullt të pullës postare të titulluar “Pëllumbi ilir (Columba ilyrica)”.

Pëllumbi ilir (Columba ilyrica, Archangel, Gimpel) është një ndër pëllumbat më të lashtë të Evropës. Qysh në kohët e lashta është kultivuar në të gjithë territorin e Ilirisë. Pamja e tij e bukur e veçon. Ai njihet edhe për pamjen metalike të pendëve të tij.

Thuhet se së bashku me varietetet tjera të pëllumbave edhe Pëllumbi ilir, janë pasardhës nga pëllumbi shkëmbor. Mbahet si racë zbukuruese ose luksoze e vlerësuar për pamjen e tij të pazakontë. Janë të vegjël, me peshë rreth 340 gr., kanë këmbë të papërsosura dhe sy portokalli të errët.

Posta e Kosovës, përmes kësaj pulle postare me pamje të Pëllumbit ilir, prezanton me krenari para botës bukuritë natyrore të faunës së vendit tonë, si dhe promovon Republikën e Kosovës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 shkurt 2023

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Projektligjin për Sigurinë e përgjithshme të produkteve. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 10:00)
    
- Përfaqësuesit e Agjencisë Kosovare të Privatizimit, raportojnë në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me Raportin e Auditimit për të “Hyrat nga Qiraja e Agjencisë Kosovare të Privatizimit”. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)
    
- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë mban tryezë diskutimi me temën: “Ligji për Mbrojtjen e Fëmijës – progresi në zbatimin e tij”. (Hotel Sirius, ora 10:00)    

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare me pikat e pa përfunduar. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)
    
- Organizata paditëse GLPS dhe një qytetare e Republikës së Kosovës do të paraqesin Padi për konflikt administrativ për refuzimin e kompensimit për personin paraplegjik dhe tetraplegjik. (Pallati i Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Federata e Futbollit e Kosovës mbledh të gjitha klubet e Superligës së Kosovës në një ngjarje të veçantë, ku fituesit e fushatës së nisur javë më parë në rrjetet sociale do të shpërblehen me fanella të nënshkruara nga vet lojtarët e ekipeve të ndryshme. (Kati i parë në Albi Mall, ora 18:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë (FDHK) organizon hapjen e ekspozitës së përkohshme të veprës “Albumi familjar – Mes kujtimit dhe realitetit” (Family Album – Between Recollection and Reality) nga Alban Muja, e cila do të pasohet me një bisedë me artistin. (Vendi: Qendra e Dokumentimit, Biblioteka “Hivzi Sylejmani”, Dardani, ora 19:00)