30 Janar 2023

Kina ndërton avionin e parë për pasagjerë

Pekin, 17 nëntor - Kina paraqiti avionin e parë për pasagjerë të ndërtuar në vend, që do të konkurojë në tregun botëror me dy gjigandë perëndimorë të aviacionit.

Korporata kineze e Avionëve e paraqiti sot variantin fillestar C-919 në qytetin jugor Xhu-hai. Kompania bëri të njohur se kishte nëshkruar porosi për shitjen e mbi 100 avionëve të tipit C-919 nga tre linja ajrore të brendshme kineze.

Avioni i ri ka 100 vende. Ai do të jetë një alternativë për avionët e prodhimit evropian Airbus A-320 dhe ata amerikanë Boing-737.

Korporata kineze thotë se prova e parë e fluturimit të avionit do të jetë më 2014 dhe ai do të dale në treg dy vjet më vonë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)