05 Dhjetor 2022

Kërkohet kordinim për largimin e operatorëve mobil ilegal

Prishtinë, 18 qershor - Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Hajredin Kuçi ka drejtuar takimin e përfaqësuesve të qeverisë, Autoritetit Rregullativ të Telekomunikacionit, Policisë së Kosovës, EULEX-it, ICO-së, KFOR-it dhe Komisionit të Pavarur të Mediave, i cili ka diskutuar koordinimin e veprimeve në procesin e aksionit të eliminimit të transmetuesve ilegal që veprojnë pa licencë në territorin e Republikës së Kosovës.

Zëvendëskryeministri Kuçi kërkoi nga të pranishmit që të bëhet një koordinim i mirë, i të gjitha palëve në mënyrë që ky proces të kryhet mirë dhe pa pasoja.

Përfaqësuesit e ART-së kanë informuar të pranishmit lidhur me punën që ART-ja ka bërë gjatë këtij aksioni në bashkëpunim me njësitet speciale të policisë, si dhe identifikimin e stacioneve tjera të transmetueseve të operatorëve ilegalë në Republikën e Kosovës. Aksioni i shkyçjeve për këto pika u tha se do të bëhet në një fazë tjetër.

Ndërkaq përfaqësuesit e KPM-së, në këtë takim, kanë kërkuar nga ART-ja që të kompensohen dëmet që ju janë bërë disa transmetueseve lokale, gjatë aksionit të ART-së për të shkyçur operatorët ilegal të telefonisë mobile nëpër Kosovë.

Në takim, përfaqësuesit e ART-së, u zotua se do të marrin përsipër riparimin e dëmeve të shkaktuara që janë bërë gjatë këtij aksioni dhe që janë bërë pa qëllim nga ART-ja.

Përfaqësuesit e EULEX-it, ICO-së dhe KFOR-it në takim kanë theksuar domosdonë që aksionet e ardhshme të bëhen në koordinim të plotë, në mënyrë që të mos ketë pasoja dhe reflektime negative në asnjë aspekt. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)